Frank Lampard këmbëngul se Chelsea nuk mund të pendohet që Declan Rice u fut në rrjetën e akademisë dhe lulëzoi te rivalët e Londrës West Ham.

Mesfushori i Anglisë Rice përparoi përmes akademisë shumë të paduruar të Chelsea por u la i lirë në moshën 14 vjeç, përpara se të kalonte te Hammerët.

21-vjeçari që atëherë është ngritur në spikatur në lindje të Londrës dhe është bërë një rregullt i Anglisë – deri në pikën ku ai tani është një objektiv transferimi afatgjatë për Blutë.

Chelsea mund të duhet të paguajë më shumë se 50 milion £ për të nënshkruar një lojtar i cili erdhi përmes sistemit të tyre dhe mbetet miqtë më të mirë me mesfushorin e Blues Mason Mount – por shefi Lampard këmbënguli se asnjë akademi nuk mund të bëjë thirrjen e duhur me çdo lojtar të ri.

“Ai është një lojtar fantastik për West Ham dhe Anglinë, kështu që luaj me ndershmëri, sepse udhëtimi i tij atje, pasi u largua nga Chelsea dhe shkoi në West Ham, është një histori e mirë për t’u dëgjuar”, tha Lampard.

“Ka shumë nga ato histori për arsye të ndryshme, në çfarëdo niveli dhe kjo tregon një forcë karakteri. Për sa i përket fundit tonë, sigurisht që nuk do ta përdorja fjalën keqardhje.

“Akademia jonë është një nga më të mirat në botë, ju shikoni në ekipin tonë të parë dhe të gjithë lojtarët që kemi prodhuar që janë brenda dhe rreth skuadrës së ekipit të parë, ne kemi kaq shumë.

“Dhe nuk është e lehtë, nuk është një shkencë e saktë të zgjedhësh ose zgjedhësh lojtarë. Akademia punon shkëlqyeshëm këtu për të sjellë shumë lojtarë.

“Declan Rice i ka dhënë vetes kredi personale për shkimin dhe fillimin e shkëlqyeshëm të karrierës së tij që kishte në West Ham.”

West Ham bën përshtypje Lampard

Chelsea do të presë West Ham në Stamford Bridge të hënën në mbrëmje, duke ofruar ofertë për të goditur në formën pas humbjeve të njëpasnjëshme të Premier League.

Hammerët do të drejtohen në Londrën Perëndimore duke hipur lart nën tutelën e rreptë të David Moyes, me Lampard të impresionuar.

Ish mesfushori i West Ham Lampard pranoi megjithatë se përballja me klubin e tij të vjetër si menaxher nuk mbart të njëjtin intensitet si kur ai ishte një lojtar i Chelsea.

I pyetur nëse marrja e West Ham do të thotë më shumë për të, duke pasur parasysh historinë e tij me klubin, Lampard tha: “Nëse jam i sinqertë, atëherë kur luaja, si menaxher dhe në rolin tim tani nuk ka.

“Ndoshta unë kam bërë diçka ose diçka ka ndryshuar, por gjithashtu përqendrohem në atë që është e nevojshme për klubin. Ndoshta e mora përsipër personalisht që të ngrihesha me të vërtetë për atë ndeshje kundër West Ham sepse unë kisha luajtur për ta më parë.

“Por tani nuk e bëj, thjesht e shoh si një lojë tjetër, veçanërisht pas dy humbjeve për ne, është një lojë e rëndësishme vetëm për ne që të afrohemi në mënyrë që të dëshirojmë të kthehemi atje ku ishim para këtyre dyve lojëra.

“Unë mendoj se David Moyes është duke bërë një punë të shkëlqyeshme, ata kanë lojtarë të mirë, por mënyra se si po luajnë dhe nivelet e qëndrueshmërisë që kanë marrë këtë sezon kanë qenë vërtet mbresëlënëse.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Moyes duke bërë një punë të shkëlqyeshme

“Unë mendoj se ai është një menaxher me përvojë dhe shumë, shumë i mirë që ua ka përcjellë mesazhin e tyre. Dhe ata janë duke luajtur me të vërtetë mirë, organizimi i ekipit të tyre, stili që ata luajnë, është shumë e vështirë për të luajtur kundër.

“Ata kanë kërcënime në kundërsulm dhe janë shumë të mirë në goditje, kështu që po luajnë me të vërtetë mirë dhe janë qartë një ekip i mirë-menaxhuar.”

Callum Hudson-Odoi dhe Hakim Ziyech u kthyen në stërvitje të plotë të Premten ndërsa anësorët vazhdojnë të heqin problemet e kërcellit.

Lampard pranoi megjithatë se të dy burrat duhet të provojnë aftësinë e tyre përpara përplasjes së të hënës.

Lampard shtoi: “dayshtë dita e parë e kthimit me grupin sot, duke stërvitur në një nivel të mirë, kështu që unë do të duhet të shoh se si janë në ditët e ardhshme nëse do të bëjnë West Ham.”

LEXO MË SHUMË: Man Utd duke u mbështetur në një faktor kryesor për të mposhtur Chelsea në nënshkrimin e Rice

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu