Frank Lampard këmbënguli se vija e re e frontit të Chelsea ka “potencial të vërtetë” pasi ata u kthyen në rrugën e duhur me një fitore të Kupës FA mbi Morecambe.

Chelsea ka qenë duke luftuar në Premier League vonë, me pyetjet e ngritura për Lampard dhe disa nga nënshkrimet e tij të mëdha verore.

Sidoqoftë, kishte një rritje të besimit shumë të nevojshëm ndërsa ata mundën kundërshtarët e tyre të Ligës Dy me rezultatin 4-0.

Në mënyrë domethënëse, Timo Werner shënoi golin e tij të parë për klubin që nga nëntori. Asistimi erdhi nga shoku tjetër i verës Kai Havertz, i cili gjithashtu vazhdoi të shënonte.

Dyshja janë ndër ata që kanë qenë në qendër të vëmendjes gjatë formës së vështirë të Chelsea, por Lampard i ka mbrojtur ata dhe u ka premtuar t’u japë kohë.

Ata tani do të shpresojnë ta përsërisin atë në prova më të vështira dhe Lampard dëshiron që i gjithë klubi të përdorë fitoren si një platformë për të vazhduar të tregojnë potencialin e tyre nga.

“Kjo na jep pak bashkëbesim, por tani duhet të vazhdojmë tutje,” tha ai.

“Ne kemi shumë lojtarë të rinj në fushat përpara që kanë potencial real. Nëse shikoni rreth Premier League, lojtarët në krye të listave të pikëve, janë 27. 28, 29 vjeç. Ata prodhojnë çdo javë.

“Jam i kënaqur për të [Werner] sepse sulmuesit duan të shënojnë gola.

“Ne duhet të qëndrojmë të duruar me Kai por ai ka nivele që mund të rritet”.

Lampard hap situatën në Tomori

Dikush që nuk ka shijuar shumë lojëra gjatë këtij sezoni dhe nuk u fut në fushë deri në minutën e 80-të, është Fikayo Tomori.

Mbrojtësi është lidhur me një dalje kredie këtë muaj, dhe Lampard ka konfirmuar se e la atë jashtë formacionit fillestar për këtë arsye.

“Situata me Fikayo është e hapur për momentin,” tha ai. “Ekziston një mundësi që ai mund të jetë duke huazuar për të marrë lojëra diku tjetër.

“Kështu që kjo do të duhej të ishte zgjidhja për të dhe klubin. Kjo ishte pjesë e mendimit tim për të mos e filluar atë sot. “


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Në të kundërt, kolegu i diplomuar në akademi Billy Gilmour shfrytëzoi rastin e tij për të bërë përshtypje, duke zgjatur gjithë 90 minuta.

Reprezentuesi skocez gjithashtu është lidhur me një largim nga huazimi, por Lampard beson se ai mund të vazhdojë të bëjë presion për një vend në ekipin e parë.

“Unë mendoj se Billy po shtyn dhe unë mendoj se ai ka shtyrë që nga Liverpool sezonin e kaluar,” tha ai. “E di që Billy do të jetë një lojtar shumë i mirë për këtë klub.”

LEXO MË SHUMË: Shqetësimet për tre yje e shtyjnë Chelsea drejt sulmit prej 40 milion £ Man Utd

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu