Shefi i Blues thotë se shëndeti duhet të jetë i pari pasi një rritje në rastet e koronavirusit vazhdon të prishë kalendarin e futbollit

Frank Lampard thotë Chelsea do të zbulojë në ditët e ardhshme nëse ndeshja e tyre e ardhshme kundër Manchester City do të shtyhet, por këmbëngul se siguria duhet të marrë përparësi pavarësisht nga mbetjet e mundshme që mund të shkaktojë.

Qyteti u detyrua të shtyjnë udhëtimin e tyre në Ligën Premier në Everton të hënën pas një shpërthimi të Covid-19 midis skuadrës së tyre.

Në një deklaratë klubi tha sigurinë e tyre flluska bio-e sigurt ishte komprometuar dhe ekzistonte rreziku që virusi të përhapet më tej në skuadër dhe personel.

Ata janë planifikuar të përballen me Chelsea në Stamford Bridge të Dielën, por ajo ndeshje tani është në dyshim serioz, me terrenin e klubit aktualisht të mbyllur si një masë paraprake.

Anglia aktualisht po merret me një rritje të rasteve të koronavirusit të shkaktuar nga një variant i ri i cili po përhapet më shpejt, veçanërisht në jug-lindje të vendit.

Kjo e ka shtyrë qeverinë e MB të vendosë kufizime më të ashpra “Tier 4” në zona të mëdha të Anglisë, përfshirë Londrën, e cila ndalon përzierjen e familjeve dhe detyron dyqanet jo-thelbësore të mbyllen.

Kjo gjithashtu do të thotë që ndeshjet e futbollit në kryeqytet duhet të luhen edhe një herë pas dyerve të mbyllura pasi një lehtësim i shkurtër i kufizimeve lejoi deri në 2,000 mbështetës në fillim të dhjetorit.

Shtyrja e ndeshjes së së Dielës padyshim do të shkaktonte një dhimbje koke për Chelsea pasi ata tashmë duhet të merren me një orar të mbingarkuar, por Lampard thotë se shëndeti duhet të vijë i pari pasi bota vazhdon të merret me pandeminë Covid-19.

“Ne do të shohim se cili është pozicioni,” u tha ai gazetarëve. “Ashtë një kohë kyçe dhe një kohë e përafërt, dhe ne e ndjemë atë duke ardhur, me Tier 4 që hyri dhe rritjen e Covid. Nga këndvështrimi ynë, unë do të zbuloj më shumë gjatë ditës ose dy ditëve të tjera për t’u siguruar që duhet të jetë i sigurt për të dy ekipet. Nëse jo [Man City] loja nuk do të shkojë përpara. ”

Ndeshja e ardhshme e Chelsea, kundër Morecambe në Kupa FA më 10 janar, është gjithashtu në dyshim pasi skuadra e Ligës Dy u detyrua të anulonte dy ndeshjet e ardhshme pas një shpërthimi të koronavirusit në klub.

Lampard, përsëri, ishte filozofik në lidhje me situatën, duke pranuar që ajo nuk ishte në duart e tij.

“Nëse nuk i luajmë këto lojëra, ne do të vazhdojmë të punojmë,” shtoi ai. “Nuk jam i befasuar sepse mënyra se si është Covid në Mbretërinë e Bashkuar është e vështirë për të gjithë dhe futbolli nuk është shumë i ndryshëm. Kështu që thjesht do të duhet të shohim se me çfarë paraqitet Premier League, por siguria do të jetë thelbësore “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu