Afati i transferimit të janarit është një kohë e pasigurt në sezonin e çdo klubi të kampionatit.

Ndërsa çdo ekip është i dëshpëruar për të forcuar radhët e tyre, nevoja për t’u varur me lojtarët që ata tashmë kanë në klub mund të jetë po aq e madhe.

Joshua King
A mund të vendoset që Josh King të largohet nga Vitality Stadium? | Naomi Baker / Getty Images

Vendimet e marra gjatë javëve të ardhshme mund të jenë absolutisht thelbësore në shumë Kampionat fushatat e palëve, pasi ata janë të detyruar të zgjedhin midis arkëtimit të pasurive të tyre të çmuara dhe mbajtjes së lojtarëve të tyre më të mirë në një përpjekje për të arritur qëllimin e tyre.

Me shkabat që fillojnë të rrethojnë, ne u hedhim një vështrim lojtarëve të Kampionatit që janë të lidhur me largime nga klubet e tyre përkatëse dhe ndikimin që largimi i tyre mund të ketë në sezonin e skuadrës së tyre.

Jason Knight
Jason Knight thuhet se kërkohet nga Leeds | Tony Marshall / Getty Images

Le të mos e provojmë dhe ta veshim me sheqer këtë, Derby-t kanë qenë absolutisht mbeturina këtë sezon.

Rezultatet janë rritur pak që kur Wayne Rooney dhe Liam Rosenior u emëruan menaxherë të përkohshëm pas largimit të Phillip Cocu, por ata ende e gjejnë veten të lodhur në tre të fundit.

Një nga të paktët pozitivë që Rams mund të marrin nga sezoni i tyre i deritanishëm është forma e Jason Knight. I riu ka ndërtuar sezonin e tij të përparimit 2019/20 dhe tani duket një pjesë e madhe e së ardhmes së klubit.

Sidoqoftë, me Leeds dhe West Ham thuhet se do të ndjekin firmën e 19-vjeçarit, nëse Derbi zgjedhin të shesin, atëherë ata rrezikojnë të arkëtojnë një aktiv i cili mund t’i ndihmojë ata të shmangin rënien në League One.

Bright Osayi-Samuel
Bright Osayi-Samuel është një njeri i kërkuar | James Chance / Getty Images

Humbja e Jordan Hugill dhe Eberechi Eze nuk do të ishte kurrë e lehtë, dhe kështu është vërtetuar.

Queens Park Rangers janë vetëm dy pikë mbi zonën e rënies pasi kanë kaluar nëntë pa një fitore dhe lajmi se Bright Osayi-Samuel po shënjestrohet nga gjigandët Skocezë Celtic dhe Rangers – si dhe Fenerbahce – nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe.

Ritmi dhe mashtrimet e 23-vjeçarit janë bërë një pjesë e madhe e lojës së skuadrës së tij, dhe nëse ata do ta humbin atë në javët e ardhshme do të jetë një dëm i madh për shpresat e tyre për mbijetesë.

Marcus Tavernier
Marcus Tavernier ka qenë brilant për Boro këtë sezon | Alex Burstow / Getty Images

Marcus Tavernier u përpoq të çimentonte vendin e tij në Middlesbrough duke filluar XI kur ai për herë të parë hyri në skuadrën e parë. Sidoqoftë, duke pasur kohë për të pjekur, ai ka filluar t’i tregojë besimtarëve të Teesside vetëm atë që mund të bëjë.

Mesfushori tashmë ka 100 paraqitje për Boro në emër të tij – pavarësisht se është vetëm 21 vjeç – dhe Neil Warnock duket se e ka ndihmuar atë të shtojë një qëndrueshmëri aq të nevojshme në lojën e tij.

Shfaqjet e Tavernier këtë sezon nuk kanë kaluar pa u vërejtur, me Leeds vetëm një nga skuadrat e Premier League që thuhet se po mban skuadrën e tij.

Boro janë mirë në përzierje për një vend në play-off së paku, dhe ata nuk kanë mundësi të ndahen me një nga shkëndijat e tyre më krijuese nëse duan të përfshihen me një britmë promovimi.

Emiljano Buendia
Emiliano Buendia po gjykohet nga Arsenal | Alex Livesey / Getty Images

Ky kalon pa thënë me të vërtetë.

Norwich bëri mirë që mbajti Emiliano Buendia në verë me Arsenalin që thuhej se ishte i interesuar për Argjentinasin. Sidoqoftë, paraqitjet e tij yjore në gjysmën e parë të sezonit i kanë parë Topçinjtë të rinovojnë interesin e tyre.

Shtatë golat dhe shtatë asistimet e Buendia në vetëm 19 ndeshje i kanë ndihmuar Kanarinat në krye të tabelës dhe nëse hierarkia e klubit vendos ta shesë atë në janar do të jetë një goditje e madhe për kredencialet e tyre të promovimit.

Alex Mowatt
Kapiteni i Barnsley është subjekt i ofertave të shumta | James Williamson – AMA / Getty Images

Barnsley kanë qenë një nga paketat surprizë të kampionatit këtë sezon.

Duket sikur Groundhog Day çdo vit me Tykes – ata shikojnë poshtë dhe poshtë, pastaj ata bashkojnë një sërë rezultatesh në maj dhe disi arrijnë të shmangin rënien. Sidoqoftë, këtë sezon ata vetëm po shikojnë lart.

Skuadra e Valerien Ismael qëndron vetëm tre pikë larg gjashtë më të mirëve dhe mbështet shpresat e vërteta të promovimit, por nëse vendosin të shesin kapitenin Alex Mowatt ata mund të përshëndesin më së miri mediokritetin në mes të tryezës.

Mesfushori qendror ka qenë subjekt i dy ofertave të fundit nga anëtarë të tjerë të Kampionatit, dhe hierarkia e Barnsley ka një vendim të madh në duart e tyre.

Joshua King
Josh King mund të jetë në rrugën e tij të kthimit në fluturimin e lartë | Naomi Baker / Getty Images

Bournemouth ka bërë shkëlqyeshëm për të mbajtur kontakte me ata që vendosin ritmin në krye të Kampionatit. Shtylla kurrizore e skuadrës së tyre u ça në verë, për të mos përmendur shefin Eddie Howe që po largohej.

Sidoqoftë, ata arritën të mbajnë disa emra yjesh, përfshirë Josh King. Norvegjezi ka luftuar me dëmtime këtë sezon, edhe pse duke pasur parasysh kohën e lojës ai padyshim do të jetë një aset i madh në kategorinë e dytë.

Klube të shumta të Premier League thuhet se po kërkojnë frontmanin e Cherries përfshirë Everton dhe West Ham, por Jason Tindall do të dëshirojë të mbajë të 28-vjeçarin të paktën deri në fund të sezonit.

Michael Olise
Michael Olise është një njeri i kërkuar | Alex Burstow / Getty Images

A ka ndonjë lojtar në kampionat që Leeds nuk i intereson?

Për të drejtën e Marcelo Bielsa, nuk është një qasje shumë e dobët. Leeds është lidhur me një numër lojtarësh si në Premier League ashtu edhe në Championship, dhe është e qartë që Bielsa ka identifikuar nevojën për disa ritme dhe hile në zona të gjëra.

Michael Olise i Reading do ta siguronte atë me bollëk, megjithëse loja e tij e lidhur me Lucas Joao ka qenë një arsye e madhe se pse Reading ka kaluar nga kandidatët e rënies në shpresë për promovim. Royals do të jenë të dëshpëruar për të mos humbur adoleshentin e talentuar.

Harvey Elliott
Harvey Elliott ka qenë madhështor këtë sezon | Malcolm Couzens / Getty Images

Duke folur për adoleshentë të talentuar – Harvey Elliott e bën Olise 19-vjeçare të duket e moshuar.

Mirë, kështu që nuk është teknikisht një ‘largim’ pasi Blackburn nuk do ta shiste atë, por ekziston një mundësi e vërtetë që Liverpool do ta tërheqë atë.

Nëse Reds duan ta huazojnë atë në një klub të fluturimit të lartë (duke qenë se ai është qartë shumë i mirë për Kampionatin) apo edhe ta kujtojnë atë në Anfield në mënyrë që ai të mund të ndihmojë skuadrën e tyre të vështirë, ka një shans që ai të largohet nga Ewood Park këtë muaj dhe që mund të shkruajnë perde për shpresat e Blackburn për promovim.

Ismaila Sarr
A mundet Ismaila Sarr të largohet nga Watford? | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Ismaila Sarr iu desh pak kohë për të shkuar në Kampionatin e këtij sezoni, edhe pse kjo është e kuptueshme duke pasur parasysh sasinë e spekulimeve që ai u detyrua të duronte gjatë verës.

22-vjeçari ka katër gola dhe pesë asistime për emrin e tij në kampionat këtë kampanjë, dhe në një skuadër të Watford që me të vërtetë e ka të vështirë të prishë skuadrat, ata nuk kanë mundësi të ndahen me ndërkombëtarin e Senegalit nëse ata nuk duan një sezon tjetër në nivelin e dytë.

David Brooks
David Brooks është përsëri subjekt i interesit të Premier League | Naomi Baker / Getty Images

Thashethemet në lidhje me ndjekjen e Aston Vilës ndaj David Brooks kanë filluar të marrin ritmin, dhe kjo kurrë nuk është një shenjë e mirë.

Villa ka zhvilluar një aftësi për të zgjedhur talentin më të mirë të Kampionatit në vitet e fundit, dhe nënshkrimi i Brooks do të ishte pothuajse patjetër një histori tjetër suksesi.

Njeriu nga Bournemouth ka qenë po aq i zënë dhe produktiv sa kemi pritur që ai të jetë këtë sezon, dhe me Qershitë vetëm dy pikë larg vendeve automatike të promovimit, tani nuk është koha për të shitur lojtarët e tyre më të mirë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu