Leeds United thuhet se po planifikon një qasje për të nënshkruar një nga portierët më të mirë të La Liga si një zëvendësim për Kiko Casilla.

Portieri u transferua në Leeds 26 muaj më parë në një nënshkrim të profilit të lartë nga Real Madrid.

Sidoqoftë, pas një katalogu të gabimeve, Casilla e ka humbur vendin e tij këtë sezon nga i riu mbresëlënës francez Illan Meslier.

A ndalim i reklamuar mirë për gjuhën raciste gjithashtu nuk ka ndihmuar çështjen e Casilla.

34-vjeçari ka luajtur tre herë për Leeds këtë sezon – me një nga ato paraqitje që rezultoi në një poshtërim 3-0 të Kupës së FA në Crawley.

Dhe si një nga yjet më të paguar të klubit, nuk do të ishte befasi ta shihja atë të kthehej në Spanjë. Casilla do të ketë edhe dy vjet në marrëveshjen katër vjet e gjysmë që nënshkroi në Elland Road. Sidoqoftë, ata mund t’i jepnin atij një transferim falas në Spanjë, nëse ishin një pretendent për të dalë përpara.

Ndërsa Meslier ka bërë përshtypje, Marcelo Bielsa është i etur të sjellë një garë me përvojë për Leeds No 1.

Duke pasur parasysh këtë, Todofijaches pretendon se bardhezinjtë janë në gjurmët e portierit të Alaves, Fernando Pacheco.

28-vjeçari e ka vendosur veten si një nga portierët kryesorë të La Liga, pavarësisht nga përpjekjet e skuadrës së tij në fundin e gabuar të tabelës.

Ndërsa kontrata e tij ka ende dy vjet për të ekzekutuar, ai mund ta fitojë veten një rritje serioze të pagave duke kaluar në Premier League.

Leeds nuk janë vetëm në ndjekjen e tyre të Pacheco, megjithatë, me Southampton gjithashtu thuhet se është i etur. Ekziston gjithashtu një interes rival nga La Liga në formën e Sevilla.

Të vetëdijshëm për interesin për portierin e tyre, Alaves raportohet të ketë vendosur një çmim prej 10 milion eurosh te portieri. Sidoqoftë, kjo nuk ka gjasa të pengojë asnjërën palë të Premier League.

Pachecho ka tetë paraqitje për Spanjën U21 dhe ka bërë 145 paraqitje për Alaves që nga një lëvizje e vitit 2015 nga Real Madrid.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Bielsa flet për Casilla

Ndërsa largimi i Casilla në Leeds nuk do të ishte një surprizë, ai ka të ngjarë të largohet me një mbështetje të zhurmshme nga shefi i Leeds Bielsa.

Pavarësisht mungesës së veprimit të Spanjollit këtë sezon, Bielsa ka theksuar besimin e tij tek kujdestari nën dritën e disa kritikave të ashpra.

Duke folur në fillim të këtij viti, Bielsa tha: “Jo, kam besim të plotë te Kiko.

“Unë do të bëj maksimumin e mundshëm për ta ndihmuar atë. Unë mendoj se trajtimi që ka pësuar Kiko shpërfill faktin se ai është një lojtar që ka luajtur 40 ndeshje për Real Madrid.

“Përveç nëse performancat e tij ishin të mira apo të këqija, ne harrojmë gjithçka që ai ka bërë për të promovuar ekipin. Njerëzit gjithashtu nuk marrin parasysh se si ai po trajtohet publikisht duke pasur parasysh situatën që ai duhej të kalonte. “

Bielsa shtoi: “Unë besoj në të, shokët e tij të skuadrës besojnë në të dhe ne jemi afër tij. Ne e vlerësojmë atë si një person dhe një futbollist.

“Ne e pranojmë atë që njerëzit mendojnë për të në media. Por ne e dimë të kaluarën e tij dhe i dimë kushtet e tij. Ne kujdesemi shumë për të si një qenie njerëzore. ”

LEXO MË SHUMË: Raphinha ka frikë nga lehtësia ndërsa Leeds harton një plan të zgjuar për të sfiduar Liverpoolin, Barcelonën

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu