Legjenda braziliane Cafu thotë se Trent Alexander-Arnold mund të ndryshojë artin e të qenit mbrojtës i mbrojtjes dhe e ka këshilluar atë që të jetë një pretendent për Topin e Artë në të ardhmen.

Në vetëm 22-vjeç, Aleksandër-Arnold ka qenë një rregullt i Liverpoolit për disa vite. Në fakt, ai është një njeri kryesor në përbërjen e Jurgen Klopp dhe është një nga ndikimet kryesore krijuese në krah.

Scouser tashmë ka fituar një Champions League, Premier League, Kupë Botërore Klubesh dhe UEFA Super Kupë. Ai gjithashtu ka vendosur një numër rekordesh individuale, duke përfshirë shumicën e asistimeve nga një mbrojtës në një sezon të vetëm.

Me shumë progresion ende për t’u bërë, pritet që ai do të përmirësohet vetëm në vitet në vijim.

Dhe duke folur për Sportsmail, Cafu ishte plot lavdërime për Liverpool mbrojtës, i cili është krahasuar me dy herë fituesin e Kupës së Botës.

“Unë mund të shoh ngjashmëritë”, tha ai. “Ai nuk ka frikë të sulmojë, mbron mirë, pasues i mirë, godet një goditje të lirë të shkëlqyeshme. Ai do të jetë një yll në Kupën e Botës tjetër ”.

Trent mund të fitojë Topin e Artë

I tillë është admirimi i Cafu për Alexander-Arnold, ai madje beson se mund të fitojë Topin e Artë gjatë karrierës së tij.

Trent Alexander-Arnold Liverpool TEAMtalk

Vetëm tre mbrojtës kanë fituar çmimin në të kaluarën, Fabio Cannavaro i fundit që e bëri atë në 2006.

Por Cafu thotë se lojtarë të tillë si Alexander-Arnold mund të ndryshojnë mënyrën e perceptimit të mbrojtësve, veçanërisht mbrojtësit.

“Ai mund të marrë pozicionin e të djathtës përsëri në një nivel tjetër,” tha ai. “Unë mendoj se ne kemi filluar të ndryshojmë narrativën, mënyrën sesi njerëzit i shohin të pasmet.

‘Nuk është vetëm golashënuesi që duhet të jetë lojtari më i mirë në botë. Totalshtë plotësisht e gabuar që disa lojtarë të shkëlqyeshëm kurrë nuk e fituan Topin e Artë për shkak të pozicionit të tyre.

“Në ditët e sotme, mbrojtësit e plotë duhet të shihen si protagonistët kryesorë në lojë.”

Alexander-Arnold ka tetë gola dhe 38 asistime në 149 ndeshje në karrierën e tij të klubit deri më tani. Tre nga ato asistime kanë ardhur në fushatën aktuale.

LEXO MË SHUMË: Një mbrojtës i lidhur me Liverpool është ‘i dëshpëruar’ për një lëvizje në Premier League, pretendon një raport.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu