Ish-mesfushori i Stars së Zezë flet për lidhjen e tij me Tigrat e Egër

Ish Gana dhe Chelsea ylli Michael Essien ka deklaruar se niveli i tij i vazhdueshëm i trajnerit me skuadrën daneze Nordsjaelland përfaqëson një hap të madh në zhvillimin e karrierës së tij.

38-vjeçari u bashkua me stafin stërvitor të The Wild Tigers shtatorin e kaluar pas një magjie lojtar-trajner me Azerbajxhanin Sabail.

Periudha e tij me Nordsjaelland zgjati për tërë kohëzgjatjen e sezonit 2020-21.

“Ky tranzicion në karrierën time, të mësuarit në lidhje me aspektin e trajnerit të lojës është i rëndësishëm për mua dhe E drejta për të ëndërruar dhe FC Nordsjalland më ka ofruar këtë mundësi të madhe,” tha Essien, siç raportohet nga Citi Sports.

“Jo shumë njerëz kanë mundësinë të vijnë këtu dhe të mësojnë dhe të shohin se si i bëjnë gjërat këtu. Dhe ti e di që unë kam folur me Tomin [Vernon] për shumë vite dhe ai më kërkoi të vija dhe unë e bëra.

“Që kur kam ardhur, stafi dhe lojtarët; të gjithë janë të gatshëm të ndihmojnë dhe është bukuroshe. Si mund ta refuzoja këtë mundësi? “

Para se të bashkohej me Nordsjaelland në shtator, Essien u lidh së pari me klubin në një vizitë të shkurtër.

“Michael la një përshtypje shumë pozitive këtu gjatë vizitës së tij dhe ne vazhduam dialogun me të pasi ai ishte larguar,” Drejtori i Sporteve të Nordsjaelland Jan Laursen tha mbi njoftimin e kontratës së Ganezit për sezonin 2020-21.

“Ne e ndjemë atë të ngazëllyer nga ajo që ai përjetoi këtu përmes filozofisë sonë, njerëzve që takoi në klub dhe se mjedisi ynë e frymëzoi atë.

“Në të njëjtën kohë, vizita e Michael na dha një përshtypje të qartë se sa një anëtar i stafit trainues në fushë, si një pjesë aktive e trajnimit me lojtarët, mund të kontribuojë dhe të shtojë.

“Kjo pjesë ne me të vërtetë po presim që ta zhvillojmë më tej, dhe ne jemi shumë të lumtur që mund të ndodhë dhe me një kapacitet të tillë futbolli dhe njerëzor, siç është Michael Essien.”

Essien hyri në terrenin e trajnerëve pas një karriere të shkëlqyer për të luajtur, duke fituar 2012 Liga e Kampioneve dhe dy tituj të Premier League me Chelsea.

Ai gjithashtu paraqiti për Real Madrid, AC Milan, Olimpiku i palëve franceze Marsejë dhe Bastia, Panathinaikos në Greqi dhe veshja indoneziane Persib Bandung.

Në nivelin ndërkombëtar, Essien përfaqësoi Ganën në dy turne të Kupës Botërore – 2006 dhe 2014 – dhe në dy Kupa e Kombeve të Afrikës ngjarjet – 2008 dhe 2010Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu