Portieri legjendar Jose Luis Chilavert ka njoftuar synimin e tij për të kandiduar për president në zgjedhjet e ardhshme të Paraguait në 2023.

Chilavert u vlerësua gjerësisht si një nga rojet më të mirë në botë gjatë periudhës së tij të parë të jetës dhe ishte aq i famshëm për lakmitë e tij me gola, sa aftësia e tij për të goditur me goditje. Ai ishte parë rregullisht duke marrë goditje të lira dhe penallti dhe është portieri i dytë me rezultatin më të lartë në histori, me 67 gola për klubin dhe vendin.

Tetë nga këto gola erdhën për ekipin kombëtar të Paraguait, të cilin ai e përfaqësoi në 74 raste. Ai shënoi katër herë në rrugën e tyre për t’u kualifikuar për Kupën e Botës 2002 dhe u tërhoq një vit më vonë si një nga figurat më të famshme në historinë e futbollit Paraguaian.

Ai kurrë nuk i fshehu pikëpamjet e tij politike si lojtar dhe qëndrimi i tij revolucionar i dha atij krahasime me Che Guevara. Tifozët dhe ish-shokët e ekipit shpesh e veçonin atë si një president të ardhshëm, por nëse kjo ishte një shaka, atëherë Chilavert nuk e mori atë.

Pasi kaloi vite duke thirrur ‘korrupsion’ brenda qeverisë Paraguaiane, ish-portieri njoftoi në prag të Krishtlindjes se ai do të garojë kundër mbajtësit në detyrë të Konservatorit Mario Abdo Benitez në zgjedhjet e ardhshme në 2023.

“Mjaft pandëshkueshmëri, mjaft korrupsion dhe mjaft plaçkitje të popullit Paraguaian,” shkroi ai në Twitter.

Jose Luis Chilavert nga Paraguai
Chilavert duke luajtur për Paraguai | Shaun Botterill / Getty Images

Imazhi gjithashtu lexon: “Chila Presidente 2023”.

Chilavert bëri më shumë se 200 paraqitje për skuadrën argjentinase Velez Sarsfield, ku ai fitoi katër tituj kampionati në magjinë e tij të parë. Ai shënoi 36 herë për Velez, një goditje me të cilën shumica e sulmuesve do të ishin mjaft të kënaqur.

Ai gjithashtu paraqiti për Sportivo Luqueno dhe Guarani në Paraguajin e tij të lindjes dhe u fut në Evropë më vonë në karrierën e tij. Ai doli për Real Zaragoza dhe ekipin francez Strasburg, megjithëse shënoi vetëm një herë në kontinent, ku aftësitë e tij për shënimin e golave ​​nuk vlerësoheshin aq shumë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu