Sulmuesi me përvojë ka thënë se kampionët e Bundesligës kanë humbur pak nga “magjia” e tyre nga fushata fituese e trefishtë 2019-20

Bayern Munchen po shtyhet më shumë këtë term sipas Thomas Muller, i cili thotë se “lehtësia nga sezoni i kaluar është zbehur”.

Hansi Flick udhëhoqi Bayernin në trefishin e dytë të tetë viteve në tetë vjet në 2019-20, me fitoren finale të Ligës së Kampionëve ndaj Paris Saint-Germain në gusht duke mbyllur një sezon të jashtëzakonshëm.

Kampionët gjermanë përfunduan 14 pikë larg Borussia Dortmund në renditjen e Bundesliga dhe ruajtën më tej dominimin e tyre të brendshëm duke siguruar DFB-Pokalin e tyre të 20-të.

Bayern nuk ka arritur të njëjtat lartësi në gjysmën e parë të fushatës së tyre të fundit, me tre barazime dhe dy humbje të regjistruara tashmë në 19 ndeshjet e para të kampionatit.

Një humbje surprizë e raundit të dytë të DFB Pokal kundër nivelit të dytë Holstein Kiel shërbeu gjithashtu si provë e një rënie në standardet kolektive në Allianz Arena, por përparim i qëndrueshëm është bërë në Evropë edhe një herë.

Skuadra e Flick u kualifikua në fazat e eliminimit të Ligës së Kampionëve me pesë fitore nga gjashtë në Grupin A dhe tani ka një raund të 16-të kundër Lazio për të pritur në shkurt, si dhe finalet e Kupës së Botës për Klube në Katar.

Bayern gjithashtu është kthyer në krye të Bundesligës me një fitore 4-1 në shtëpi ndaj Hoffenheim duke shënuar triumfin e tyre të fundit, por Muller nuk ka qenë plotësisht i kënaqur me performancat e përgjithshme të ekipit.

31-vjeçari, i cili shënoi golin e tij të 13-të të sezonit në Allianz Arena të Shtunën, tha për Kicker: “Lehtësia nga sezoni i mëparshëm është zbehur pak. Ne nuk mund ta merrnim magjinë nga vera në sezonin e ri.

“Në nëntor dhe dhjetor kemi pasur shumë rezultate të ngushta me një numër jashtëzakonisht të lartë të golave ​​të pësuar. Duhen shumë më tepër për të qenë në krye në Bundesliga.”

Muller shtoi mbi peshën e pritjes që vjen kur luan për Bayern: “Publiku dhe e gjithë liga janë të etur për Bayern që më në fund të hidhet nga froni. Ju jeni vazhdimisht nën vëzhgim, ka gjithmonë një lupë në të.

“Çdo lojtar i vetëm duhet t’i tregojë vetes dhe botës së jashtme se mund të shkojë në këtë nivel”.

Fituesi i Kupës së Botës gjithashtu adresoi spekulimet e vazhdueshme mbi të ardhmen e tij, me kontratën e tij aktuale në Allianz Arena që skadon në 2023.

“Unë do ta lë atë plotësisht të hapur. Aktualisht, është vërtet argëtuese dhe unë jam aq i aftë sa një këpucë palestre,” tha Muller. “Loja ime aktualisht ndihet mirë. Ajo është më pak e prirur për gabime sesa ishte dhjetë vjet më parë.

“Teknikisht, unë jam më teknikisht i mençur sot dhe në çdo rast një futbollist më i kompletuar sesa isha atëherë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu