Ekskluzive – Leicester është i përgatitur të lejojë anësorin favorit Demarai Gray të largohet nga klubi në janar dhe të ketë sytë në anësorin e Celtic Ryan Christie ose talentin e Leximit Michael Olise si zëvendësime të mundshme për të forcuar opsionet e Brendan Rodgers në zona të gjera.

Pasi u bashkua me Leicester në janar 2016, Grey është në mesin e shtatë të mbijetuarve të skuadrës fituese të titullit të Ligës Premier 2015/16 të Foxes. Por ai është jashtë kontratës në qershor dhe veprimi i tij i vetëm në 2020/21 ka qenë në Kupën Carabao ose me skuadrën Under-23 në Premier League 2.

Demarai Grey
Grey ishte një kampion i Premier League në 2016 | Michael Regan / Getty Images

Janari është shansi i fundit për Leicester për të komanduar edhe një tarifë nominale për 24-vjeçarin përpara se të lirohet si agjent i lirë në fund të sezonit.

Përkundër mungesës së tij të veprimit, 90 minuta e ka mësuar atë Tottenham janë një nga klubet e Premier League të interesuar për Grey, si dhe Everton, Southampton dhe Crystal Palace.

Ka edhe klube jashtë vendit që e vëzhgojnë atë dhe lëvizjet jashtë shtetit janë bërë më të zakonshme për lojtarët britanikë në vitet e fundit.

Leicester janë nënvlerësuar nga nënshkrimi i huasë verore Cengiz Under, i cili nuk ka arritur të komandojë një vend të rregullt në Premier League dhe ka vetëm një gol në emrin e tij dhe po shikon anësorët e tjerë për të sjellë ndërsa Grey përgatitet të largohet.

Cengiz Nën
Cengiz Under ka nënvlerësuar që nga hyrja në hua | Michael Regan / Getty Images

90 minuta e kupton që Christie i Celtic është lojtari që Leicester dhe Rodgers pëlqejnë shumë – bosi i Leicester në të vërtetë ka punuar me kombëtaren skoceze gjatë kohës që ishte në krye të Parkhead.

25-vjeçari Christie ka bërë një ndikim që kur u kthye nga një hua dy-vjeçare në Aberdeen në 2018 dhe tani po shqyrton mundësitë e tij ndërsa interesi rritet nga klubet në Angli.

Christie është vetëm nën kontratë me Celtic deri në 2022 dhe nuk ka treguar gatishmëri për të nënshkruar një zgjatje. Ai e di që ka interes në jug të kufirit. Por ndërsa Leicester është veçanërisht i etur, Leeds, Newcastle dhe Southampton gjithashtu po shikojnë nga afër.

Ryan Christie
Leicester dhe të tjerët duan Ryan Christie | Mark Runnacles / Getty Images

Anësori tjetër që Leicester admiron veçanërisht është Olise në Leximi. Francezi 19-vjeçar doli nga radhët e akademisë së Royals dhe hyri në ekipin e parë në shkurt të sezonit të kaluar. Ai paraqiti në të gjitha 19 ndeshjet e ligës së Reading në 2020/21, duke filluar 14 prej tyre.

Leicester do të donte të bënte një marrëveshje në janar, por Reading besohet se kërkon një çmim më të lartë se 30 milion £ për të ndarë kompaninë me Olise dhe kjo mund t’i bëjë gjërat të vështira.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu