Leicester City thuhet se është përsëri në qendër të mbrojtësit të Bayer Leverkusen Jonathan Tah, një lojtar që ata gjithashtu synuan verën e kaluar.

Tah, 25 vjeç, u identifikua nga Brendan Rodgers si një lojtar që mund të bënte partner Caglar Soyuncu në zemër të mbrojtjes së Foxes.

Por, pavarësisht interesit të tyre, një marrëveshje nuk u bë kurrë dhe Tah mbetet me ekipin e Bundesligës. Sidoqoftë, një lëvizje për Tah mund të ndodhte akoma.

Kjo është sipas Christian Falk të SportBILD (përmes SportWitness), i cili thotë se Leicester vazhdon të gjurmojë gjermanin.

Për më tepër, ai deklaroi se një ulje e çmimit të tij mund ta bënte marrëveshjen më të realizueshme në dritaren e ardhshme të transferimeve.

Ai tha: “Tah në Leicester tani mund të jetë përsëri i nxehtë. Ka pasur lëvizje tashmë verën e kaluar dhe ka dikë në të Leicester i cili e njeh atë nga koha e tij e HSV dhe po shtyn.

“Ai ka një klauzolë dalje, por kjo është vendosur të zvogëlohet me 5 milion € në verë, që do të thotë se, sipas informacionit tonë, ai do të kushtonte 35 milion €.

“Këto janë ende shumë para në këto kohë. Por ai po bëhet më i lehtë për të financuar dhe do të donte ta ndërmerrte këtë hap tani.

“Ai ka qenë në një funk kohët e fundit dhe ai gjithmonë ka dashur të shkojë në Angli dhe nëse ata i japin atë mundësi, atëherë unë supozoj se ai do ta bëjë atë.”

Tah u gjend në stol për pesë nga shtatë ndeshjet e hapura të Leverkusen të sezonit të kampionatit. Që atëherë, megjithatë, ai ka luajtur të gjitha, përveç 16 minutave, në 13 daljet e tyre të fundit në Bundesliga.

Por duket se, megjithëse ai është një ndeshje konkrete në krah, një transferim në Angli do të ishte tërheqës për të.

Kjo, së bashku me tarifën e tij pak të ulur, mund të inkurajojë Leicester të bëjë një tjetër hov.

Mbrojtësi i Leicester jashtë sezonit

Ndërkohë, dhelprave u është dhënë një pengesë pasi kanë mësuar James Justin do të humbasë pjesën tjetër të fushatës 2020/21.

Mbrojtësi u lëndua në fitoren 1-o të Leicester ndaj Brighton në mesjavë. Kishte shpresë se dëmtimi nuk ishte shumë serioz, megjithatë skanimet kanë zbuluar shkallën e dëmit.

22-vjeçari ka shqyer një ACL dhe tani do të duhet t’i nënshtrohet një operacioni para se të kalojë një proces të gjatë rehabilitimi.

Menaxheri i tij Rodgers e përshkroi lajmin si “goditje shkatërruese” por e ka mbështetur ish-njeriun e Luton Town që të kthehet edhe më i fortë.

Ai ka bërë 48 paraqitje për Foxes, duke shënuar katër gola, që nga bashkimi në 2019. Justin kishte qenë edhe njëherë i pranishëm në Premier League këtë term falë formës së tij fantastike.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu