Me barazimin për Bavarezët në fitoren e tyre 2-1 ndaj Wolfsburgut, hajmali polak u bë lojtari i dytë më i shpejtë për të arritur 250 gola në kampionat

Robert Lewandowski shënoi të 250-in Bundesliga qëllimi në Fitorja e Bayern Munich 2-1 kundër Wolfsburg në Allianz Arena të Mërkurën.

Sulmuesi i Bayern Lewandowski arriti pikë referimi me një goditje me kokë në kohën e pjesës së parë për të anuluar hapjen e hershme të Maximilian Philipp. Ai më pas goditi në fillim të pjesës së dytë për të fituar tre pikë kampionëve të Bundesligës.

32-vjeçari është vetëm lojtari i tretë në historinë e Bundesliga që arriti pikë referimi pas Gerd Muller (365) dhe Klaus Fischer (268), por ai është i pari jo-gjerman për të arritur këtë arritje.

Lewandowski kërkoi 332 ndeshje për të arritur totalin, duke e bërë atë më të shpejtë se Fischer (460) por jo aq shpejt sa Bayern Muller i madh (284).

Polonia ndërkombëtar shënoi 74 golat e tij të parë në Bundesliga në 131 paraqitje për Borussia Dortmund, me 176 të tij për Bayern duke marrë vetëm 201 ndeshje.

Lewandowski duket se preferon komoditetin e shtëpisë, me 150 nga përpjekjet e tij që vijnë nga patch-i i tij krahasuar me 100 në ndeshjet jashtë fushe.

Jo shpesh Lewandowski e gjen veten në stol, por në 37 paraqitje që ka bërë si zëvendësues, ai ka shënuar 16 gola.

Nga 250 golat e tij, 43 ishin me këmbë të majta, 164 me këmbë të djathtë dhe 41 me kokë, me dy të tjerë të shënuar me pjesë të tjera të trupit të tij. Kishte 16 shënime nga jashtë zonës dhe 234 brenda, përfshirë 29 penallti.

Përpjekja historike e Lewandowski ishte e 22-ta në 20 ndeshjet e Bundesligës përkundrejt Wolfsburg, më së shumti që ai ka shënuar ndaj çdo kundërshtari.

Qendërmbrojtësi filloi karrierën e tij të moshuar në Poloninë e tij të lindjes me Znicz Pruszkow në 2006 përpara se të përparonte në Lech Pozman dy vjet më vonë.

Lewandowski u kap nga Borussia Dortmund në 2010 dhe menjëherë ndihmoi klubin për të fituar tituj të Bundesligës në fushatën e tij debutuese dhe sezonin pasardhës.

Ai gjithashtu kryesoi Bardhezinjtë në Kupën Pokal DFB 2011-12 dhe në 2012-13 Liga e Kampioneve finale – të cilën e humbën 2-1 nga Bayern.

Pasi ndihmoi Dortmundin për të garuar kundër Bayern për katër sezone, Lewandowski bëri lëvizjen Gjermaniaklubi më i madh në 2014, ku ai ka qëndruar për shtatë sezonet e kaluara.

Ai ka fituar Bundesligën në çdo sezon që ka luajtur për Bayern, dhe në fund ngriti fushatën e fundit të Ligës së Kampionëve kur bavarezët mundën PSG.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu