Lionel Messi e ka emëruar Pep Guardiola ‘special’ si një nga dy trajnerët më të mirë me të cilët ka punuar ndonjëherë, duke shkaktuar thashetheme se ai do të dëshironte të bashkëpunonte me trajnerin e Manchester City përsëri sezonin e ardhshëm.

Dyshja shkruajti emrat e tyre në librat e historisë së bashku në Barcelona, ​​duke fituar titullin spanjoll tre vjet në trotuar dhe duke hequr Ligën e Kampionëve dy herë në një periudhë katër-vjeçare. Ishte gjithashtu një kohë veçanërisht e frytshme për Messin në një nivel personal, i cili u dha Topin e Artë në tre raste ndërsa shërbente nën Guardiola.

Lionel Messi, Josep Guardiola
Messi dhe Guardiola përqafojnë | David Ramos / Getty Images

Dhe gjatë një interviste me LaSexta, Argjentinasi pranoi se trajneri aktual i Man City ‘ka diçka të veçantë’ dhe beson se ai ishte ‘me fat’ që iu dha shansi të mësonte nën administrimin e tij për katër vjet.

“Pep ka diçka të veçantë,” Messi shpjegoi.

“Ai ju bën të shihni gjërat në një mënyrë: si përgatitet për ndeshje, në mbrojtje, si të sulmojë … ai ju tha saktësisht se si do të ishte ndeshja, si duhej të sulmonit për të fituar.

“Unë isha me fat të stërvitesha nën Guardiola dhe Luis Enrique, dy më të mirët. Pasja e tyre më bëri të rritem shumë fizikisht dhe mendërisht, dhe gjithashtu mençurinë taktike që ata më kanë mësuar.”

Lionel Messi
Messi ka duruar disa muaj zhgënjyes te Barcelona | Nxit imazhe / Getty Images

33-vjeçari Barcelona e ardhmja është në dyshim serioz, pasi ai u përpoq të ndërtonte një largim nga Camp Nou gjatë verës, por klubi bllokoi përpjekjet e tij për të anuluar kontratën e tij. Messi më pas konfirmoi se ai ende synonte të lëvizte në fund të fushatës 2020/21, kur marrëveshja e tij përfundon përfundimisht.

Messi do të jetë në gjendje të negociojë një lëvizje verore në një klub tjetër në janar, dhe megjithëse nënshkrimi i lojtarit më të madh në botë është një ëndërr për shumë ekipe, vetëm dy janë në grindje serioze për nënshkrimin e tij.

Paris Saint-Germain dhe Njeriu Qytet po drejtojnë akuzën për të zbritur superstarin verën e ardhshme, dhe qytetarët do të jenë të sigurt që prania e Guardiola në gropën e Etihad mund ta bindë Messin të bashkohet me gjigandët e Premier League.

Sidoqoftë, largimi i sulmuesit nuk është konfirmuar, me klubi duke shpresuar ta bindë atë të qëndrojë me një ndryshim në president, dhe që atëherë ai e ka pranuar se tani është ‘mirë’ dhe është gati të luftojë për distinktivin e Barça gjatë muajve të ardhshëm.

Ronald Araujo, Lionel Messi
Argjentinasi është i gjithë buzëqesh tani | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

“Unë jam mirë sot. Trueshtë e vërtetë që kam kaluar një kohë shumë të keqe në verë.

“Ajo erdhi nga më parë. Çfarë ndodhi para verës, mënyra se si përfundoi sezoni, burofax dhe të gjitha ato.

“Pastaj e tërhoqa pak me vete në fillim të sezonit, por sot jam mirë. Ndihem sikur luftoj seriozisht për gjithçka që është përpara nesh.

“Ndihem i ngazëllyer. E di që klubi po kalon një kohë të vështirë, në nivel klubi dhe skuadre, dhe gjithçka rreth Barcelonës është e vështirë, por unë po e pres me padurim.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu