Lionel Messi ka dhënë intervistën e tij më të sinqertë deri më tani për të ardhmen e tij në Barcelona, ​​duke ngritur kapakun pse ai dëshironte të largohej verën e kaluar dhe pse ai tani mbetet në asnjë ngut për të vendosur të ardhmen e tij.

Marrëveshja ekzistuese e Messit në Nou Camp skadon në fund të sezonit. Kjo do të thotë se Messi është i lirë të negociojë një kalim veror në një klub të huaj nga janari, duke shkaktuar spekulime të vazhdueshme mbi një lëvizje në Premier League.

Manchester City ka qenë i lidhur fort, megjithëse rivalët e tyre Manchester United është përmendur gjithashtu si paditës.

Por në një intervistë të transmetuar nga kanali televiziv spanjoll La Sexta, Messi tha se ishte i lumtur në Nou Camp. Për më tepër, ai tregoi se e ardhmja e tij afatgjatë mund të jetë përtej Atlantikut.

Siç raportohet nga SI, Messi hodhi poshtë sugjerimet e ushtrimit të opsionit të tij për një transferim falas në verë.

“Larg nga ajo – plani im është të jap gjithçka që mundem për klubin për momentin,” deklaroi ai.

“Unë do të doja të luaja në Shtetet e Bashkuara dhe të përjetoja jetën dhe kampionatin atje. Por në fund të fundit, do të doja të kthehesha në Barcelonë në një farë kapaciteti.

“Unë nuk jam duke menduar shumë përpara në periudhën afatshkurtër dhe thjesht dua të shoh se si përfundon sezoni.”

Angazhimi i Messit është larg nga vera kur ai dukej i sigurt se do të largohej nga klubi. Kjo pasi ai ra me hierarkinë e klubit, duke e quajtur presidencën e Josep Maria Bartomeu një “katastrofë”.

Në fund të fundit Messi pretendoi se ai vendosi të mos ndiqte një betejë ligjore për t’u larguar nga respekti për klubin. Por ai ka përsëritur thellësinë e ndjenjave të tij rreth mbretërimit të Bartomeut në atë kohë.

“Ishte aspak e lehtë për mua të thosha se doja të largohesha nga klubi dhe qyteti … por me të vërtetë ndjeva se ishte koha për të shkuar,” tha Messi.

“Ndjeva se kisha përfunduar një cikël dhe ishte koha të largohesha nga klubi që më kishte dhënë kaq shumë.

“Doja të fitoja tituj dhe të luftoja për Ligën e Kampionëve dhe ndjeva se ishte koha për ndryshim. Presidenti atëherë filloi të filtronte këtë dhe atë për të krijuar një pamje negative të meje. “


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Lavdërimi i Messit për Guardiolën

Lionel Messi TEAMtalk

Bartomeu dha dorëheqjen nga fundi i Tetorit pasi u bë e qartë shkalla e gjendjes së vështirë të klubit dhe dalja e tij u duk për të bindur Messin të qëndronte në klub.

Ndërkohë, Messi grumbulloi lavdërime për ish-trajnerin e tij Pep Guardiola, me Manchester City që shpesh ka qenë në krye të spekulimeve në lidhje me destinacionin e ardhshëm të Argjentinasit.

Duke zgjedhur Guardiola së bashku me trajnerin aktual të Spanjës, Luis Enrique, Messi shtoi: “Mënyra e tij e përgatitjes së lojërave ishte e jashtëzakonshme dhe mënyra e tij dhe mënyra e punës që Luis Enrique gjithashtu punoi ishte e shkëlqyeshme – unë isha me fat të punoja me të dy burrat.”

LEXO MË SHUMË: Behemothi i Sh.B.A mund të përgjigjet në lutjet e Barcelonës por të largohet

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu