Liverpool thuhet se ka identifikuar mesfushorin e Udineses Rodrigo De Paul si një objektiv kryesor në afatin kalimtar të verës, pasi Reds planifikojnë të freskojnë gjërat pas një mbrojtje zhgënjyese të titullit në Premier League gjatë sezonit 2020/21.

Skuadra e Jurgen Klopp iku me titullin e kampionatit gjatë fushatës 2019/20 pasi ata u kurorëzuan kampionë të Anglisë për herë të parë në 30 vjet, por një mori dëmtimesh dhe një rënie në formë i ka kushtuar mbrojtjes së tyre të titullit.

Liverpool nuk ka arritur të arrijë lartësitë e sezonit të kaluar
Liverpool nuk ka arritur të arrijë lartësitë e sezonit të kaluar | Laurence Griffiths / Getty Images

Me Georginio Wijnaldum të gatshëm të largohet nga klubi për asgjë në fund të qershorit pas skadimit të kontratës së tij, një tjetër shtesë e mesfushës qendrore ka të ngjarë të jetë një përparësi për Reds në një rindërtim të mundshëm të verës.

Sipas Sport Mediaset (përmes Dëshmitari Sportiv), Klopp është një adhurues i madh i De Paul, dhe ka identifikuar Udinesen si ‘çelësi’ për rindërtimin e anës së tij.

Mesfushori argjentinas – një shënjestër e rivalëve të Premier League Leeds gjatë dritares së vitit 2020 – do të kërkojë një tarifë të konsiderueshme transferimi, me Udinese që zgjat të paktën 40 milion € nëse do të ndahen nga kompania me hajmali e tyre. De Paul vendosi letër në një kontratë të re me veshjen e Serie A në 2019, me marrëveshjen e tij aktuale deri në 2024.

De Paul ka qenë në Udinese që nga viti 2016
De Paul ka qenë në Udinese që nga viti 2016 | Silvia Lore / Getty Images

Raporti thekson se 26-vjeçari do të ishte i hapur për lëvizjen ‘e parezistueshme’ për shkak të dëshirës së tij për të luajtur futboll në Ligën e Kampionëve, megjithëse Liverpool aktualisht ka një luftë në duart e tyre nëse do të përfundojë në katërshen e parë këtë sezon . Udinese gjithashtu do të ishte e hapur për lëvizje nëse Reds plotësojnë çmimin e tyre të kërkuar

Liverpool janë prekur nga implikimet financiare të pandemisë së koronavirusit, me situatën e tyre ekonomike të përmendur si arsye për duke mos u përpjekur të nënshkruaj shënjestrën afatgjatë Timo Werner në verë dhe refuzimi i tyre për të shpenzuar shumë në përforcime mbrojtëse në janar, kështu që nëse ata do të ishin të gatshëm të paguanin 40 milion € për de Paul mbetet të shihet.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu