Liverpooli është dëshmitar i dorës së parë të rreziqeve të një skuadre të vogël. Vetëm 14 lojtarë bënë më shumë se 20 paraqitje në Premier League sezonin e kaluar dhe XI startues u rrokullis nga gjuha.

Megjithatë, një pjesë e vogël e lëndimeve mbrojtëse kanë zhdukur shanset e Liverpool për të mbrojtur titullin e tyre në Premier League, ndërsa do të jetë edhe një betejë vetëm për të përfunduar në katër të parët me këtë ritëm.

Humbja e startuesve kryesorë e ka parë Liverpool-in duke luftuar, por është një humbje e besimit dhe shqetësimit për mungesë thellësie në pjesët e tjera të skuadrës që ka shkaktuar një rënie të duhur, llojin e të cilit tifozët e Reds nuk e kanë parë që nga javët e para të sezonit 2017/18.

Padyshim tregon se nëse Liverpool do të jenë një kërcënim i qëndrueshëm për titullin në mënyrën se si Manchester United ishte nën Sir Alex Ferguson dhe mënyra se si Manchester City është tani, duhet të ketë një thellësi më të madhe dhe prova afatgjata aktive e së ardhmes tashmë duhet të jetë duke u zhvilluar.

Ruajtja e suksesit ka të bëjë me përmirësimin e skuadrës menjëherë, ndonjëherë edhe kur duket e parakohshme. Një ekip i shkëlqyeshëm mund të zgjasë vetëm për dy ose tre vjet para se të zëvendësohen pjesët, pavarësisht nëse janë lojtarë që lëvizin përpara ose pësojnë një rënie në formë për shkak të moshës ose faktorëve të tjerë.

Ferguson arriti të kalonte pa probleme nga ekipi i tij i parë i madh Manchester United në të dytin nga fillimi i viteve 1990 në fund të viteve 1990 sepse ai ishte i pamëshirshëm me yjet e tij ekzistues dhe tashmë kishte lustruar lojtarët me të cilët dëshironte t’i zëvendësonte. Por kishte një periudhë tranzicioni të dukshme rreth tre ose katër vjet midis të dytës dhe të tretës së tij.

United atëherë nuk kishte planifikuar në mënyrë adekuate për fazën tjetër kur Ferguson doli në pension në 2013 dhe tetë vjet më vonë janë akoma të përfshirë në një periudhë tranzicioni shumë më të gjatë që mbetet pak larg.

Juergen Klopp
Jurgen Klopp duhet të mendojë përtej skuadrës së tij fituese të titullit | Pishinë / Getty Images

Për Liverpool, koha për të ndryshuar dhe përmirësuar është tani. Fakti që rënia këtë sezon ka qenë e konsiderueshme dhe e dukshme tregon në një farë mënyre se në të vërtetë tashmë është pak vonë.

Një asistim fenomenal në humbjen e fundit ndaj Leicester mënjanë, Roberto Firmino nuk është më i njëjti lojtar që ishte. Sapo pika qendrore që ndërthur së bashku çdo aspekt tjetër të sulmit të jashtëzakonshëm të Liverpool, braziliani ka ndaluar së qeni kaq efektiv.

Jurgen Klopp e ka mbrojtur Firmino këtë sezon, por 29-vjeçari është më i moshuari i Liverpoolit dhe i pari që goditet me një humbje të formës që është më shumë se një gabim i izoluar.

Mungesa e dëmtimit të Diogo Jota që nga fillimi i dhjetorit padyshim që nuk ka ndihmuar duke qenë se ai supozohej të ishte lojtari që mund të siguronte lehtësimin dhe konkurrencën e nevojshme. Por Liverpool nuk mund të mbështetet thjesht në shpresat se situata e dëmtimit do të përmirësohet dhe se lojtarët do të rimarrin besimin dhe formën e humbur.

Klopp dhe hierarkia duhet të fillojnë shpejt të mendojnë për zëvendësimin e individëve të caktuar dhe ora po bie para se Liverpool të bjerë shumë larg se ata duhet të ndërtojnë përsëri nga e para.

Roberto Firmino
Liverpool duhet të fillojë të mendojë për zëvendësimin e lojtarëve | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Erling Haaland është një zgjedhje e qartë për të hyrë në këpucët e Firmino dhe për ta çuar Liverpoolin në një drejtim të ri të freskët dhe të ri. 20-vjeçari është tashmë një numër nëntë i klasit botëror dhe mund të jetë në krye për një dekadë ose më shumë. Për më tepër, koha për ta bërë atë do të ishte tani.

Por flasim për Haaland dhe Kylian Mbappe shpesh vjen si idealist i parealizueshëm, veçanërisht sepse Liverpool nuk është qartë në gjendje të konkurrojë financiarisht me klubet e pasura.

Reds shpenzuan shuma të mëdha për ndërtimin e këtij ekipi për dy vjet, shpenzime që u financuan vetëm nga shitja e jashtëzakonshme e një numri lojtarësh mbi vlerën e tyre të tregut – përfshirë Philippe Coutinho, Mamadou Sakho dhe Dominic Solanke.

Haaland është në dispozicion për një çmim të mbuluar pak më pak se 70 milion £ në 2022, megjithatë me Manchester City dhe Chelsea plotësisht të përgatitur për të shkuar për të këtë verë, do të ishte naive të mendohej se ai do të ishte ende ulur atje duke pritur që Liverpool të shkaktonte klauzolën e tij të lirimit në kohën kur bëhet aktive.

FBL-GER-BUNDESLIGA-SCHALKE-DORTMUND
Erling Haaland do të ishte një nënshkrim perfekt për t’i dhënë Liverpool jetës së freskët | INA FASSBENDER / Getty Images

Shkon për të treguar se sa e vështirë është të qëndrosh në krye. Liverpool mund të paguajë shumë për Haaland këtë vit, duke kërkuar shitje të mëdha për të mbledhur paratë e gatshme. Përndryshe, ata mund të kërkojnë perspektiva të paprovuara në vend që do të kushtojnë shumë më pak, por është një lojë e fatit që jo gjithmonë ka paguar dhe do të duhet kohë për t’u realizuar ndërsa zhvillohen …nëse ato madje zhvillohen ashtu siç pritej.

Nuk ka asnjë përgjigje të vetme të duhur, dhe megjithëse Haaland është afër, nuk është kurrë kaq e lehtë.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqeni atë Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu