Liverpool dhe Tottenham demonstruan se çfarë gare emocionuese për titullin Premier League kemi në duar ndërsa çifti luajti 90 minuta pulsuese në Anfield të Mërkurën në mbrëmje.

Të Kuqtë mbaruan fituesit 2-1 me mirësjelljen e një koke të vonë Roberto Firmino dhe ishte një lojë që ata dominuan kryesisht – megjithatë Tottenham mund të ndihet fatkeq që nuk ka arritur asnjë pikë të paktën bazuar në cilësinë e dukshme të shanseve që ata krijuan.

Në tre sezonet e kaluara ne jemi trajtuar me gara për titull të karakterizuar nga elita që ikën me procedurat.

Manchester City dërgoi rekorde duke u rrëzuar nën Pep Guardiola gjatë rrugës për në triumfin e tyre të titullit 2017/18, dhe megjithëse Liverpool i shtyu ata gjatë gjithë sezonit të ardhshëm, ishin akoma dy skuadra që ishin me kokë dhe sup mbi të tjerët.

Liverpool atëherë kompensoi zhgënjimin në stilin 2018/19 duke e mbajtur titullin në mënyrë të efektshme deri në Krishtlindje – madje as një pandemi globale dhe një pauzë tre-mujore e futbollit nuk mund t’i mohonte atyre një nga fitoret më bindëse të Premier League në historinë e fluturimeve të larta.

Por gjërat janë pak më ndryshe këtë sezon për të gjitha llojet e arsyeve – mungesa e turmës, mungesa e para-sezonit dhe orari më i mbingarkuar i ndeshjeve me të cilat ata në Evropë duhet të luftojnë – dhe kaosi i ri është një ndryshim i mirëpritur nga parashikueshmëria e tre viteve të fundit.

Harry Kane, Alisson Becker, Eric Dier
Tottenham pa një shans të lypur | Clive Brunskill / Getty Images

Kjo ishte veçanërisht e dukshme të mërkurën në mbrëmje ndërsa Liverpool kërceu SpursPremier League samiti me fitore ndaj rivalëve të tyre të titullit – një fitore që ishte disi bindëse por jo bindëse në të njëjtën kohë.

Në gjysmën e parë, Liverpool ishin të jashtëzakonshme. Tre mesfushorët e Jordan Henderson, Georginio Wijnaldum dhe Curtis Jones drejtuan absolutisht shfaqjen. Kalimi dhe lëvizja ishte i shpejtë, i mprehtë dhe i shkëlqyeshëm ndërsa Reds gdhendën hapje të shumta premtuese.

Hugo Lloris shpesh thirrej në veprim, por shumica e pritjeve ishin rutinë. Vetëm një përpjekje e devijuar e Mohamed Salah pas një pune të shkëlqyer nga Jones mund të mposhtë portierin e Spurs. Ata kishin qëllimin që Chelsea dhe Arsenal para tyre nuk kishin arritur të kapnin në dy daljet e mëparshme të Tottenham në Premier League kundër të ashtuquajturës kundërshtim ‘Big Six’.

Skuadra e Mourinho vështirë se kishte dalë nga gjysma e vet, e lëre më të kërcënuar, por ishin jashtëzakonisht të nivelit menjëherë pas shënimit të gjysmë ore. Giovani Lo Celso zgjodhi Son Heung-min me një top të frikshëm dhe përfundimi i tij ishte në mënyrë të ngjashme sublime.

Djali Heung-Min, Alisson Becker
Son shënon Alisson për të barazuar | Pishinë / Getty Images

Ndryshe nga sezoni i kaluar, Liverpool ka të metat e tyre. Aftësitë mbrojtëse nuk kanë qenë kurrë aseti më i fortë i Trent Alexander-Arnold, por ai duket më i prekshëm me mungesën e Virgil van Dijk në zemër të katër mbrojtësve të Liverpool.

Prezenca e Holandezit vazhdoi të mungonte në pjesën e dytë pasi dy herë Steven Bergwijn vrapoi i pastër në portën e djathtë të Reds ndërsa Liverpool nuk arriti të fitonte topin në ajër, por dy herë ai ishte shpërdorues, së pari duke provuar me të gjerë dhe më pas duke trazuar shtyllën. . Harry Kane më pas goditi me kokë një rast të shkëlqyer nga një cep. Për të gjithë zotërimin dhe dominimin e Liverpool thellë në pjesën e Tottenham, këto tre shanse ishin më të qarta se çdo gjë që kishin mbledhur gjatë gjithë mbrëmjes.

Por ndërsa ora shënoi, Liverpool i 2019/20 u rishfaq, Firmino mundësoi këndin e Andy Robertson në minutën e 89-të. Edhe pse Alexander-Arnold është ende për të goditur lartësitë e sezonit të kaluar, në krahun e kundërt Robertson shkëlqeu.

Liverpool është një skuadër më me të meta këtë sezon, ata janë më të ndjeshëm në mbrojtje dhe ka të ngjarë të rrëshqasin përsëri, por fitorja e së Mërkurës tregon se ata ende kanë aftësinë e mandatit të fundit për të grumbulluar një fitore, dhe në këtë më të paparashikueshmin e garave të titullit, d.m.th. më e vlefshme se kurrë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu