Liverpool po bën presion për të nënshkruar mbrojtësin e Schalke, Ozan Kabak, por përballen me një garë me kohën për të arritur marrëveshjen përpara se të mbyllet afati i transferimit.

Kuqezinjtë kanë ndezur jetë në afatin kalimtar dhe po kërkojnë të përfundojnë marrëveshje dy qendërmbrojtës. Ben Davies i Preston pritet të jetë një, ndërsa Duje Caleta-Car i Marseille u identifikua si një opsion të Dielën vonë.

Ben Dejvis
Davies është vendosur për një mjekësore | Alex Livesey / Getty Images

Sidoqoftë, bisedimet me palën franceze shpejt goditën një ngërç, me Mohamed Bouhafsi duke zbuluar se një marrëveshje tani ishte jashtë tryezës dhe burimet e kanë konfirmuar këtë 90 minuta se negociatat tani janë duke u zhvilluar mbi një marrëveshje kredie për Kabak.

Një shënjestër gjatë verës, Liverpool kanë admiruar prej kohësh 20-vjeçarin, i cili gjithashtu ka luajtur rrugën e tij në radarin e Manchester United.

Një raport nga Lajme Sky Sport shton se Liverpool tashmë ka bërë përgatitjet që Kabak t’i nënshtrohet një kontrolli mjekësor në Gjermani, por gjithçka mund të vie në pikëpyetje nëse Schalke mund të gjejë një zëvendësues para se dritarja e Bundesligës të mbyllet në 17:00 (GMT).

Ozan Kabak
Schalke duhet së pari të gjejë një zëvendësim | Lars Baron / Getty Images

Schalke ka identifikuar synimin e tyre të preferuar, por nuk ka asnjë garanci se ata do të jenë në gjendje të arrijnë një marrëveshje mbi vijën me kohë, veçanërisht pasi ata nuk do të marrin shumë para nga Liverpool nëse japin hua për Kabak.

Kuqezinjtë janë të etur të paguajnë një tarifë kredie prej rreth 2.5 milion £ dhe të marrin mundësinë për të nënshkruar Kabak përgjithmonë në verë, por Schalke ende nuk e kanë pranuar ofertën pasi janë përqendruar në gjetjen e një alternative.

Kabak ka qenë një nga dritat që shkëlqen në atë që ka qenë një sezon ndryshe zhgënjyes për Schalke. Ata aktualisht qëndrojnë në fund të tabelës së Bundesliga, pasi kanë marrë vetëm tetë pikë nga 19 ndeshje, por mbrojtësi i tyre i ri padyshim që ka spikatur.

Jurgen Klopp
Klopp dëshiron më shumë opsione në pjesën e pasme | Marc Atkins / Getty Images

Ai pritej të ishte një nga objektivat e Liverpool në fund të sezonit, por me krizën e dëmtimit të Jurgen Klopp që nuk tregon shenja lehtësimi, të Kuqtë janë detyruar të veprojnë më herët sesa pritej.

Fabinho dhe Joel Matip kanë luftuar të dy me dëmtime kohët e fundit, ndërsa kthimet e të dy Virgil van Dijk dhe Joe Gomez janë ende larg vijës, duke e detyruar Klopp të luajë mesfushorin Jordan Henderson së bashku me Nat Phillips në fitoren e Dielën 3-1 ndaj West Ham.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu