Liverpool është i interesuar për nënshkrimi Starlet sportive Pedro Gonçalves këtë verë, sipas raporteve në Portugali.

22-vjeçari po shijon një fushatë të fortë 2020/2021, duke shënuar 14 gola në 15 paraqitje të Liga NOS deri më tani. Forma e tij e shkëlqyer ka qenë një arsye e madhe për fillimin e shkëlqyeshëm të Sporting, me ekipin e Ruben Amorim aktualisht pesë pikë larg në krye të tabelës, duke ndezur shpresat për një titull të ligës së parë që nga viti 2001.

Pedro Goncalves
I riu ka teknikë të shkëlqyer | Carlos Rodrigues / Getty Images

Sipas portalit Portugez Record (përmes Daily Mail), performanca e tij ra në sy Premier League kampionët Liverpool në janar, me Reds të vendosur për të rindezur interesin e tyre në verë. Understoodshtë e kuptueshme që ai ka një klauzolë lirimi 53 milion contract në kontratën e tij, dhe Sporting nuk ka gjasa ta lejojë atë të largohet për asgjë më pak, pavarësisht se ka paguar vetëm 6 milion £ për shërbimet në gusht të vitit të kaluar.

Edhe pse Gonçalves është vendosur si një sulmues i djathtë në ndeshjet e fundit, pozicioni i tij kryesor në mesfushë. Kjo mund të nënkuptojë se ai është sjellë si zëvendësim për Georginio Wijnaldum, e ardhmja e të cilit në Anfield mbetet e pasigurt.

Edhe pse Të kuqtë janë të prirur që holandezi të nënshkruajë një marrëveshje të re me kontratën e tij aktuale që skadon në verë, një marrëveshje është ende për t’u arritur, me raportet e fundit duke deklaruar se ai do të niset për në Barcelonë në verë.

Nëse Gonçalves rekrutohet për ta zëvendësuar atë, ai do të përfundojë një rrugë mjaft të pazakontë për në majë. Ai u rikthye nëpër klube të ndryshme si i ri, duke shijuar magjitë me Braga dhe Valencia, para se të nënshkruante përfundimisht për Wolves në 2017.

Pasi nuk arriti të hynte në ekipin e parë në Molineux, ai u largua për në Famalicao në minutat Portugeze në 2019. Ai bëri përshtypje të mjaftueshme gjatë sezonit të tij të vetëm në klub për t’u kapur nga Sporting, ku performancat e tij të fundit i kanë dhënë atij një reputacion si një nga talentet kryesore të vendit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu