Kuqezinjtë janë të gatshëm të lejojnë holandezin 19-vjeçar të largohet në kërkim të futbollit të rregullt të ekipit të parë

Liverpool kanë zhvilluar bisedime me tre klube rreth një lëvizje të mundshme huazimi për mbrojtësin e ri Sepp van den Berg.

Kuqezinjtë duan që 19-vjeçari të marrë përvojën e ekipit të parë, dhe për këtë arsye do ta lejojnë atë të largohet këtë muaj pavarësisht nga mungesa e opsioneve të klubit në qendërmbrojtës.

Diskutimet tashmë janë zhvilluar me klubet në Belgjika, Gjermania dhe Zvicra, dhe burimet i kanë thënë Qëllimi një marrëveshje ka të ngjarë të bihet dakord këtë javë.

Van den Berg u transferua në Merseyside nga PEC Zwolle në qershor 2019, me Liverpoolin që paguan 1.3 milion £ (1.75 milion dollarë) për të siguruar shërbimet e tij.

Që atëherë ai ka bërë katër paraqitje për të moshuarit për ekipin e Jurgen Klopp, të gjitha në garat e kupave të vendit, por nuk është paraqitur aspak në ekipin e parë këtë sezon, megjithë problemet e vazhdueshme të lëndimeve të kampionëve të Premier League.

Në vend të kësaj, Van den Berg ka qenë me ekipin U23 të Barry Lewtas këtë mandat, me një 19-vjeçar tjetër, Rhys Williams, të graduar në skuadrën e vjetër të Klopp.

Billy Koumetio, një tjetër adoleshent, gjithashtu ka shfaqur dëmtimet pas Virgil van Dijk, Joe Gomez dhe Joel Matip, ashtu si Nat Phillips.

Liverpool beson se përparimi i Williams dhe Phillips, të cilët kanë bërë 14 paraqitje mes tyre këtë sezon, mund t’i atribuohen huazimeve të suksesshme sezonin e kaluar.

Williams u dërgua në Kidderminster në nivelin e gjashtë të futbollit anglez, ndërsa Phillips kaloi pjesën më të madhe të fushatës me Shtutgart në 2.Bundesliga. Të dy kanë folur pozitivisht për përvojat e tyre.

Liverpool shpreson për rezultate të ngjashme me Van den Berg, i cili tashmë ka origjinë të nivelit të lartë në formën e 23 paraqitjeve Eredivisie për Zwolle.

Qëllimi e kupton që ka një klub belg Pro League, një veshje 2.Bundesliga dhe një skuadër Super League të Zvicrës në përzierje për ta nënshkruar atë, dhe se lojtari ka zhvilluar bisedime me të tre përmes lidhjes video

Ka pasur gjithashtu interes nga klubet në Anglia, me skautë të shumtë të pranishëm në ndeshjet e Reds U23 këtë sezon. Blackburn, i cili ka një tjetër të huazuar në Liverpool në yllin adoleshent Harvey Elliott, janë ndër ata që kanë pyetur.

Tani do të merret një vendim përfundimtar, me Liverpoolin të etur për të siguruar që Van den Berg të ketë shansin për të luajtur ndeshje të rregullta në një nivel i cili do ta lejojë atë të zhvillojë fushat kryesore të lojës së tij.

Kuqezinjtë lejuan Liam Millar, kapitenin e skuadrës së tyre U23, të largohej për në Charlton në League One në fillim të kësaj jave, me përfaqësuesin e Kanadasë që bëri debutimin e tij për Addicks në humbjen e tyre 2-0 në shtëpi me Accrington të Premten.

Ata gjithashtu do të marrin në konsideratë ofertat për mbrojtësin e majtë Yasser Larouci, i cili është në gjashtë muajt e fundit të kontratës së tij dhe nuk ka gjasa të nënshkruajë një zgjatje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu