Drejtuesit e Premier League përballen me një kthesë të vështirë, duke marrë West Ham më pak se 72 orë pas fitores së tyre në Hungari në Ligën e Kampionëve

Pep Guardiola thotë se Manchester City nuk mund të përdorë orarin e tyre të zënë si një justifikim për dështimin në garë.

City u ndesh me Borussia Monchengladbach në Ligën e Kampionëve të mërkurën në mbrëmje dhe vetëm u kthye nga Budapesti të enjten pasdite, më pak se 48 orë përpara ndeshjes së tyre në Premier League me West Ham.

Por shefi i Qytetit thotë se lojtarët e tij duhet të ndihen me fat që kanë kaq shumë ndeshje pasi garojnë për trofe në katër fronte.

Çfarë është thënë?

“Kemi dy ditë me udhëtimin, [West Ham] kanë gjashtë ditë. A është një justifikim? Në asnjë mënyrë, “tha Guardiola në një konferencë shtypi para ndeshjes.

“Ashtë një sfidë – ekipet e Champions League reagojnë në këtë mënyrë. Premier League na jep një sfidë dhe ne duhet ta pranojmë atë. Ne nuk mund ta përdorim atë si një justifikim.

“Ashtë një privilegj të kesh vetëm dy ditë për të fituar një ndeshje tjetër dhe pastaj një tjetër. Njerëzit që besojnë se” janë vetëm dy ditë “nuk mund të jenë në këtë klub.

“Nëse do të duhet të luajmë një ditë më vonë, atëherë do ta bëjmë. Nuk është lodhje. Këto janë kërkesat ndaj vetvetes dhe unë i kërkoj edhe lojtarëve të mi.”

Si e bën Guardiola një shembull?

Shefi i Qytetit tha që ai kërkon shumë nga vetja për shkak të vendosmërisë për të qenë trajneri më i mirë që mundet.

Ai zbuloi se po shikonte video të West Ham gjatë fluturimit të klubit nga Hungaria për ta bërë skuadrën e tij të gatshme taktikisht për fillimin e orës së drekës të shtunën.

“Nuk dua të ndihem i dobët. Duhet të jem atje – [the players] duhet të dinë se nuk po pushoj, “shtoi ai.

Sa i vështirë është orari i Qytetit?

Përplasja e City kundër West Ham do të jetë ndeshja e 17-të që nga fundi i vitit, e cila vetëm përshkallëzon arritjen e tyre të jashtëzakonshme deri në duke i fituar të gjithë për të vendosur një rekord të ri për një klub anglez të fluturimeve të larta.

Por nuk ka asnjë lëshim në orar me shtatë ndeshje gjatë tre javëve të ardhshme duke përfshirë derbin e Mançesterit dhe një çerekfinale të Kupës FA kundër Everton.

Skuadra e Guardiola mund të luajë potencialisht 23 ndeshje të tjera nëse do të arrinte në finalen e Ligës së Kampionëve dhe Kupës së FA si dhe në Kupën Carabao.

Leximi më tej

Guardiola godet mbrapsht për xhepat e parave të Man City

Pse Fernandinho mbetet kaq i rëndësishëm për Man City

Bernardo Silva tingëllon me guxim ‘i fiton të gjithë’ pretendimin e katërfishtëSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu