Pikët e rëna duket se janë e vetmja konstante në sezonin e Odisha deri më tani …

As Odisha dhe as Hyderabad nuk duhet të jenë të kënaqur me një pikë nga ajo që ishte një Superliga indiane (ISL) lojë e dy pjesëve në stadiumin Fatorda të Martën.

Halicharan Narzary, i cili është larguar nga të qenit a Kerala Blasters i dëbuar në super yllin e Hyderabad, vendosi Nizams në epërsi në pjesën e parë. Narzary, së bashku me Sunil Chhetri, është golashënuesi më i mirë indian këtë sezon pasi qëndron me katër gola dhe as ai nuk ka qenë në detyrë penalltie.

13 nga 19 golat që Odisha kanë pësuar këtë sezon kanë ardhur në pjesën e parë dhe trendi i fillimit të tmerrshëm vazhdoi.

Hyderabad ishte në të gjithë Odisha në pjesën e parë. Futbolli i tyre ishte i rrjedhshëm, tërheqës vëmendjeje dhe shprehës i një neutrali dhe dukej sikur ata do të iknin me lojën. Odisha kërcënohej me çdo lëvizje që bënin dhe Arshdeep Singh duhej të zbriste dhe të bënte pritje të rëndësishme disa herë për të mbajtur rezultatin 1-0 kur u drejtuan në pushim.

Akash Mishra vazhdoi të bënte përshtypje në mbrojtësin e majtë me vrapimet e tij dhe përgjimet në kohë. Aridane Santana ishte shembullor si njeriu i synuar dhe ishte goditja e tij nga një goditje e golit që e ushqeu Narzary për golin e tij. Mbrojtja e Odisha ishte në gjashtë e shtatë dhe nuk kishte asnjë përgjigje për markën sulmuese të futbollit të Hyderabad.

Hyderabad vs Odisha

Por pastaj filloi pjesa e dytë. Dhe dukej sikur ekipi i Manuel Marquez papritmas harroi se si ta kontrollonte lojën. Diego Mauricio kaloi nga të qenit joefektiv në torturimin e mbrojtjes Hyderabad me fizikun e tij, aftësinë për topin dhe lëvizjen jashtë fushe.

Barazimi erdhi nga një rivendosje. Diego me zgjuarsi e dërgoi topin për Cole Alexander i cili goditi bukur një goditje të fuqishme në rrjetë nga skaji i kutisë për të sjellë Odisha nivelin.

Nga atje e tutje, gjithçka kishte të bënte me luftën e Odishës. Ishte sikur dy gjysma nga lojërat e ndryshme të futbollit të redaktoheshin së bashku për të bërë një përmbledhje 90 minutëshe. Duke marrë parasysh se si Hyderabad e filloi ndeshjen dhe sa shanse u duhej të dyfishonin epërsinë e tyre, Marquez do të ndihet sikur kanë rënë dy pikë vendimtare.

Hyderabad është një ekip jashtëzakonisht i talentuar dhe ata kanë qenë një kënaqësi për të parë në fushë. Por duhet një mentalitet fitues për të kontrolluar lojërat dhe për t’i përfunduar ato kur jeni nën presion. Kjo është diçka që ata do të duhet ta mësojnë shpejt pasi vetëm nëntë pikë (tre fitore radhazi!) Ndajnë ekipet nga vendi i tretë në të 10-in.

Odisha e Stuart Baxter janë në gjendje të keqe. Ata kanë humbur tetë ndeshje, më së shumti nga një ekip këtë sezon dhe janë në fund të fundit me vetëm një fitore në 12 ndeshje. Ata kanë nevojë për një mrekulli për të hyrë në play-off.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu