Brentford ka njoftuar që lojtarët e tyre nuk do të marrin më gju përpara se të fillojnë, pasi nuk po ‘ndikon’ në shuarjen e diskriminimit në futboll.

Gjesti para ndeshjes filloi përsëri në qershor në solidaritet me lëvizjen Black Lives Matter dhe u ripaketua si pjesë e fushatës së Premier League Pa Dhoma për Racizëm këtë sezon.

Troy Deeney
Lojtarët janë gjunjëzuar para ndeshjeve që nga vera | Richard Heathcote / Getty Images

Pavarësisht nga iniciativa, abuzimi racist i futbollistëve ka me thumba të mprehta së fundmi me Yan Dhanda të Swansea City, Axel Tuanzebe të Manchester United dhe disa lojtarë të tjerë që të gjithë morën mesazhe urrejtëse në mediat sociale kohët e fundit.

Në përgjigje të kësaj, Brentford ka vendosur të ndalojë gjunjëzimin para ndeshjeve, duke lëshuar sa vijon deklaratë nga skuadra: “Si një grup lojtarësh, ne kemi vendosur që nuk do të marrim më gju përpara fillimit të ndeshjeve. Kjo do të fillojë kur të përballemi me Barnsley nesër, të Dielën 14 Shkurt.

“Ky vendim ka ardhur pas diskutimeve të gjata si një grup. Ne kemi marrë një gju para ndeshjeve që nga qershori, por, si shumë nga lojtarët tanë të tjerë në klube të tjera, nuk besojnë më se kjo po ndikon. Ne besojmë se mund të përdorim koha dhe energjitë për të promovuar barazinë racore në mënyra të tjera.

“Si një grup, ne jemi plotësisht prapa dhe krenarë për dëshirën e Brentford për t’u bërë klubi më përfshirës në vend dhe drejtimin drejt barazisë nën flamurin #BeeTogether. Ne kemi provuar abuzime raciste nga dora e parë dhe kemi parë gjithashtu disa komente të tmerrshme për të tjerët Ekziston një nevojë e qartë për të vazhduar të nxisim për t’i dhënë fund të gjitha diskriminimeve dhe, si lojtarë, ne do të jemi pjesë e tij në Brentford FC, në futboll në përgjithësi dhe në komunitetin e gjerë.

“Së bashku është një nga vlerat tona kryesore si një grup dhe luan një rol të rëndësishëm për të na ndihmuar të ecim drejt arritjes së qëllimeve tona. Racizmi është e kundërta e asaj për të cilën qëndrojmë. Si lojtarë ne do të tregojmë përkushtimin tonë ndaj Bashkimit dhe barazisë racore në dhe jashtë fusha midis tani dhe fundit të sezonit, dhe më gjerë. Ne gjithashtu do të mbështesim kolegët tanë në klube të tjera që ende duan të marrin një gju para ndeshjeve. “

Bletët nuk janë ekipi i parë që shprehin kundërshtime. Në shtator, QPR njoftoi se lojtarët e tyre nuk do të gjunjëzoheshin në një lojë kundër Coventry për shkak të frikës se mesazhi po zbehej. Disa tifozë të Millwall gjithashtu polemikuan skuadrën e tyre për marrjen e gjurit në dhjetor.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu