Vinçat do të luajnë Kamerun në një mini-konkurs në përgatitje për turneun e vërtetë

Uganda mesfushori Tony Mawejje ka deklaruar se kolegët e tij janë të përgatitur dhe të gatshëm për turneun Kampionati para-Afrikan (Chan) dhe përfundimisht vetë konkursin.

Vinçat u ftuan për mini-turneun së bashku me nikoqirët Kamerun, Zambia dhe Niger. Mesfushori me përvojë ka konfirmuar më tej se çdo lojtar është i gatshëm dhe i menduar për ndeshjet.

“Të gjithë lojtarët janë në gjendje të shkëlqyeshme,” Tha Mawejje, i cili ka bërë 83 paraqitje për kombin e Afrikës Lindore.

“Padyshim që kemi udhëtuar mirë dhe kemi qenë në gjendje të kemi seancën tonë të parë stërvitore këtu në Kamerun.

“Gjendja në kamp është e jashtëzakonshme, djemtë po kërcejnë dhe po japin gjithçka në stërvitje. Qëndrimi dhe mentaliteti janë të shkëlqyera. Ju mund të shihni se të gjithë janë në gjendje të lartë dhe ne dukemi të vendosur për të marrë detyrën ndërsa vazhdojmë me përgatitjet tona.

“Ne nuk mund të presim për turneun në zhvillim sepse lojtarët po përgatiten të shkojnë atje dhe të provojnë se e meritonin vendin e tyre në ekip.”

Vinçat do të fillojnë fushatën e tyre të Premten kundër Luanëve të Padepërtueshëm të Premten, 1 Dhjetor.

Ata më pas do të kthehen në veprim më 4 janar kundër Zambisë së Mulitin ‘Micho’ Sredojevic para se të përfundojnë me një lojë kundër Niger më 7 janar.

Uganda janë ndër ekipet e ftuara për mini-turneun, i cili do të përdoret nga shumica e ekipeve pjesëmarrëse për të vlerësuar përgatitjen e tyre përpara turneut Chan që do të mbahet gjithashtu në Kamerun.

Kameruni ka qenë i bashkuar në Grupin A të turneut Chan me Mali, Burkina Faso dhe Zimbabve ndërsa Grupi B përbëhet nga Libia, DR Kongo, Kongo dhe Niger.

Grupi C ka Maroku, Ruanda, Uganda dhe Togo ndërsa Grupi D ka Zambia, Guinea, Namibia dhe Tanzani. Dy skuadra më të mira do të kalojnë në fazën e nokautit.

Vinçat, të cilët do të marrin pjesë në turneun e tyre të pestë radhazi Chan pasi do të paraqiten në edicionet 2011, 2014, 2016 dhe 2018, do të përballen me Ruandën më 18 janar në Stade de Unification në Douala, përpara se të merren me Togo në 22 Janar në të njëjtën vendi i ngjarjes

Ndeshja finale e grupeve do të jetë më 26 janar kundër Marokut.

Lojtarët e KCCA do të bashkohen me kolegët e tyre për turneun pas ndeshjes së tyre të Kupës së Konfederatës Caf me As Kigali.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu