Një goditje e pjesës së dytë të Ademola Lookman rezultoi vendimtar pasi një Fulham i ringjallur shkurtoi hendekun e sigurisë në vetëm tre pikë.

Loja filloi shpejt nga të dy anët, me zhurmën nga gropat duke shtuar tensionin e asaj që dukej e domosdoshme për të fituar ndeshjen.

Blades dukej më e rrezikshme nga setet, por Fulham, siç ka qenë rasti në shumë raste këtë sezon, u përpoq të provonte vërtet Aaron Ramsdale në golin e United.

Njerëzit e Chris Wilder u kthyen në pjesën e tyre për pjesën më të madhe të 45 minutave, por u mbrojtën me vendosmëri, me një numër udhëtimesh në kohë të mirë në mesfushë duke parandaluar që Fulham të ndërtonte vrullin.

Kapiteni i qëndrimit të Fulham në mungesë afatgjatë të Tom Cairney, Joachim Andersen ishte një prezencë komanduese në pjesën e pasme, jo vetëm në organizimin e mbrojtjes, por me topat e tij të peshuar mirë për lojtarët përpara.

Harrison Reed goditi nga distanca drejt Ramsdale, me portierin gjithashtu në vendin e duhur për të mohuar Lookman.

United shkoi në pushim të pjesës së parë pa një prekje ose përpjekje në kutinë e Fulham, por po bënte një punë të mirë për të mbrojtur të tyren, dhe bëri që burrat pas topit të prishnin sulmet e vendasve.

Në fillim të pjesës së dytë, Ruben Loftus-Cheek iu afrua të kalonte në epërsi vendasve kur kaloi nëpër mbrojtjen e United përpara se goditja e tij drejt portës të godiste këmbën e zgjatur të Ramsdale dhe të pastrohej nga vija nga George Baldock.

Lookman vendosi në avantazh nikoqirët menjëherë pas shënimit të orës me golin e tij të katërt të sezonit, dhe të dytin kundër Blades.

23-vjeçari punoi për në zonë nga ana e majtë përpara se të gjuante me makinë të ulët pas Ramsdale dhe në pjesën e prapme të rrjetës.

Më pak se pesë minuta më vonë, vizitorët goditën e parë në shenjë, me Alphonse Areola që vetëm mohoi Enda Stevens me këmbët e tij në një situatë një për një.

United kishte një thirrje penalltie në minutat e fundit të lojës, kur Areola u zhyt për të mohuar Jayden Bogle. Portieri vendosi trupin e tij në vijë dhe vetëm arriti të prekte topin para përplasjes.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu