Lucas Moura ende beson se Tottenham është i aftë të përfundojë në top katër pasi përshkroi çelësin e kthesës së tyre.

Suksese ndaj Crystal Palace të Dielën bëri që tri fitore radhazi të nivelit të lartë në një javë për Spurs për të rritur shpresat e tyre për t’u kualifikuar në Champions League.

Skuadra e Jose Mourinho është vendosur fuqimisht në përzierje pas një rezultati të dobët të rezultateve më parë në 2021 – ku ata humbën pesë nga gjashtë ndeshjet e ligës dhe dolën nga Kupa e FA – kërcënuan të prishin sezonin e tyre të brendshëm.

Për atë që ka ndryshuar, Moura tha: “Unë mendoj se gjëja kryesore ishte mentaliteti, sepse ne thjesht duhej të kishim besimin te vetja.

“Ne duhet të dinim se sa të mirë jemi sepse kemi lojtarë të jashtëzakonshëm, një skuadër shumë të mirë dhe cilësi në Premier League për të fituar ndeshje. Kur e kuptojmë atë dhe kemi besim, ne jemi në gjendje të dominojmë në lojërat. ”

Harry Kane dhe Gareth Bale vodhën shfaqjen me dyshe ndaj Palace në fundjavë, por Moura dhe Son Heung-min gjithashtu luajtën role kryesore në fitoren 4-1.

I katërti i Tottenhamit kundër Eagles i bëri 100 gola në 44 ndeshje këtë sezon në të gjitha garat.

Kjo e pa Jose Mourinhon duke thënë “për një ekip shumë negativ nuk është i keq” në lidhje me kritikat mbi stilin mbrojtës të lojës – ndonjëherë – të Spurs.

“Për mua, kemi lojtarë të pabesueshëm, kemi lojtarë krijues dhe duhet ta mbajmë topin për të diktuar lojëra,” shtoi Moura.

“Gjëja më e rëndësishme është të përdorim këta lojtarë në çdo lojë. Ne kemi kaq shumë cilësi dhe nëse mbajmë topin dhe sulmojmë, zvogëlojmë rrezikun që skuadrat të vijnë tek ne dhe ata mund të fitojnë ndeshjen për ne. “

Moura, i cili ka tetë gola këtë mandat, u vendos në pozitën numër 10 ndaj Palace pasi kryesisht bëri tregtinë e tij këtë sezon.

Isshtë një rol që ai është i njohur me të dhe shtypja e tij ra në sy pasi u thirr për Dele Alli, i cili fitoi një fillim të rrallë në fitoren e mesjavës në Fulham.

“Kur isha më i ri, gjithmonë kam luajtur (atje) dhe më pëlqen ai pozicion sepse ndihem i lirë,” tha ish sulmuesi i Sao Paulo.

“Unë jam i lumtur me besimin që Jose më ka dhënë. Thjesht duhet të jap maksimumin tim dhe të vazhdoj në të njëjtën mënyrë ”.


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi përpara Facebook, Cicëroj dhe Instagram


Objektivi ende katër të parët

Tjetra për Tottenham është një ndeshje e parë në raundin e 16 të Europa League me Dinamo Zagreb të enjten. Do të pasohet shpejt nga derbi i Dielën në Londër.

Spurs janë shtatë pikë mbi Arsenalin, por prapë janë prapa Chelsea dhe Everton në garën për katër më të mirët.

Moura, 28 vjeç, pranoi: «Do të jetë e vështirë. Nuk është e lehtë kur ka disa ekipe para nesh por duhet të besojmë tek vetja.

“Ka ende 11 ndeshje për të luajtur. Ne mund ta arrijmë këtë objektiv por duhet të mendojmë hap pas hapi, lojë pas loje.

“Nëse ne luajmë si kemi luajtur (kundër Palace), natyrisht që ne mund të përfundojmë në katër të parët – dhe ky është objektivi.”

LEXO MË SHUMË: Bale thotë se besimi është përpara përplasjes me Arsenalin

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu