Reprezentuesi gjerman ka mbështetur bashkatdhetarët e tij për të provuar vlerën e tyre pasi të mbarojnë përshtatjen me kërkesat e futbollit të Premier League

Luftimet e Timo Werner dhe Kai Havertz në Chelsea janë “normale”, sipas Manchester City ylli Ilkay Gundogan, i cili ka mbështetur dyshen e Blues për të ardhur mirë në Stamford Bridge pas një fillimi të vështirë të jetës në Anglia.

Chelsea grumbulloi një total prej 117.5 milion 1 (161 milion dollarë) për të sjellë Werner dhe Havertz në Londrën perëndimore në afatin kalimtar të verës.

Werner kishte terrorizuar mbrojtjen si në Bundesliga ashtu edhe në Ligën e Kampionëve në RB Leipzig, duke e vendosur veten si një nga sulmuesit e rinj më emocionues në Evropë në këtë proces.

Havertz, ndërkohë, u dallua në një mediokër Bayer Leverkusen ekipi për shkak të distancës së tij të jashtëzakonshme të pasimeve, aftësive dribluese dhe syrit për gol – me performancat e tij në fund të fundit frymëzuan veshjen e Peter Bosz në një fund të ligës në vendin e pestë dhe finalen e Kupës DFB sezonin e kaluar.

Fatkeqësisht, dy burra që luajnë përkrah njëri-tjetrit rregullisht në nivel ndërkombëtar me Gjermania deri më tani nuk kanë arritur të arrijnë në të njëjtat lartësi në Londrën perëndimore, me Frank Lampard u largua duke gërvishtur kokën për mënyrën më të mirë për të zhbllokuar potencialin e tyre të konsiderueshëm.

Gundogan, i cili është gjithashtu pjesë e skuadrës aktuale të Gjermanisë, nuk është befasuar nga adaptimi i ngadaltë i Werner dhe Havertz në Premier League dhe pret që ata të dy të provojnë dyshimet e tyre të gabuar ndërsa vendosen në mjediset e tyre të reja.

“Ata kanë dy lojtarë të rinj gjermanë që janë përpjekur të përshtaten sa më mirë që të jetë e mundur,” i tha mesfushori i Qytetit Sky Sports.

“Në përgjithësi, mendoj se nuk është e lehtë të adaptohesh shpejt në Premier League kur vjen nga një vend tjetër dhe tani me situatën në vazhdim mendoj se është edhe më e vështirë.

“Kështu që unë mendoj se është krejt normale që ata po luftojnë pak, por ata të dy kanë talent të jashtëzakonshëm dhe unë jam i sigurt që të dy do të jenë në gjendje ta provojnë atë në këtë kampionat.”

Gundogan ishte duke folur përpara udhëtimit të Qytetit në Ura të Dielën, i cili mund të përfundonte duke patur një ndikim të rëndësishëm në renditjen e nivelit të lartë.

Njerëzit e Pep Guardiola janë në nivelin e Chelsea me vendin e gjashtë me 26 pikë, por ata ende kanë dy ndeshje në dorë ndaj Blues dhe pjesën tjetër të pesë më të mirëve, me Liverpool aktualisht kryeson në 33 pikë.

Gundogan është duke shijuar perspektivën e një gare të ngushtë kontestimi për titullin, dhe ai mendon se skuadra e Lampard do të jetë aty për aty, maj, pavarësisht zhytjes së tyre të fundit në formë.

“Nuk është një ekip që po dominon, jo vetëm në Angli, por në të gjithë Evropën,” shtoi ai.

“Të gjitha ligat në botë ato duken shumë të hapura për momentin dhe është mjaft emocionuese mendoj. Në Premier League është emocionuese për të gjitha klubet, tifozët, kështu që le të shohim se çfarë do të ndodhë.

“Padyshim që ju doni të fitoni ndeshje dhe dëshironi të ktheheni në vendin e parë, por të gjithë janë sfidues dhe garojnë me gjithçka që kanë. Kjo është ajo që e bën këtë sezon të Premier League kaq të veçantë.

“Si çdo vit Chelsea ka një skuadër të shkëlqyeshme me lojtarë të pabesueshëm, ata janë një ekip i shkëlqyeshëm dhe kanë një menaxher me të vërtetë ambicioz, kështu që ndihem sikur do të na sfidojnë me të vërtetë. Jo vetëm në fundjavë, por edhe përgjithësisht në kampionat.

“Ata morën disa rekrutë me të vërtetë të talentuar, të rinj në verë, shpenzuan shumë para dhe morën disa lojtarë me të vërtetë të mirë, kështu që mendoj se do të bëjnë mirë. Ata kanë bërë mirë, natyrisht ata janë gjithashtu një ekip që lufton siç bëjnë të gjithë por ata kanë shumë cilësi dhe do të jetë një lojë e shkëlqyer të Dielën “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu