Leicester pretendoi fitoren e tyre të parë në tre ndeshje pasi i mbijetoi një finale nervoze për të mposhtur Newcastle 2-1.

Foxes hynë në lojë pasi kishin barazuar dy ndeshjet e tyre të fundit në Premier League. Sidoqoftë, dy gola të marra mirë ishin të mjaftueshëm për t’i dhënë atyre fitoren e nevojshme për të qëndruar në katër të parët.

Ishte gjysma e parë e disa rasteve, megjithëse topi ishte në pjesën e pasme të rrjetës një herë.

Sidoqoftë, goditja e Jamie Vardy në minutën e 12-të u përjashtua për offside.

Leicester përfundimisht kaloi në epërsi në minutën e 55-të. Harvey Barnes voziti në mbrojtje para se ta luante me Vardy, i cili hyri brenda para se të vendoste James Maddison.

Mesfushori shpejt mori një goditje larg që e dërgoi Karl Darlow në drejtim të gabuar, duke e bërë atë 1-0.

Newcastle menjëherë filloi të përpiqet të kthehet në lojë. Pak çaste më vonë, ata patën një shans në skajin tjetër, por Timothy Castagne bëri një ndërhyrje të shkëlqyeshme ndaj Callum Wilson.

Sulmuesi i Newcastle dëshironte një penallti, por përsëritjet treguan që Castagne kishte marrë topin pastër.

Një sulm tjetër klinik pa Leicester të dyfishonte epërsinë e tij kur loja hyri në 20 minutat e fundit. Marc Albrighton dërgoi një kryq përgjatë tokës për Youri Tielemans, i cili po vraponte drejt skajit të kutisë.

Mesfushori belg e ka mbështjellur topin me një përfundim të marrë për herë të parë.

Merrni përsëri shenjën për Newcastle

Me uljen e orës, Steve Bruce e dinte se duhej të ndryshonte diçka. Ai dërgoi Andy Carroll dhe ndryshimi pati efektin e dëshiruar.

Menjëherë pas prezantimit të tij, topi ra te sulmuesi brenda kutisë. Ai e gjuajti atë në shtëpi me këmbën e tij të majtë për të marrë golin e tij të parë që kur u kthye në Newcastle sezonin e kaluar, duke përgjysmuar deficitin në proces.

Kjo nxiti një finale nervoze për Leicester, i cili më pas mohoi përsëri Wilson falë një pritje të mirë nga Kasper Schmeichel. Sulmuesi gjithsesi ishte jashtë loje.

Leicester kërkoi të rikthente avantazhin e tyre me dy gola menjëherë, por Darlow e bëri veten të madh për të mohuar Barnes.

Mbeti 2-1, që do të thotë se Newcastle tani është pa një fitore në pesë ndeshjet e fundit të Premier League. Leicester, ndërkohë, është një pikë larg Liverpool dhe Manchester United, megjithëse ka luajtur një lojë më shumë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu