Khalid Jamil tani ka arritur të marrë më të mirën e trajnerëve si Owen Coyle, Antonio Habas dhe Sergio Lobera …

Mumbai City i Sergio Lobera ka rënë vetëm dy herë në Superligën Indiane në vazhdim (ISL) deri më tani dhe të dy pengesat erdhën kundër më të pamundurave të kundërshtimeve – NorthEast United.

Pas debaklit në hapjen e sezonit, Islanders ishin në një seri 12-ndeshje të pamposhtur (nëntë fitore dhe tre barazime) para se të përballeshin me NorthEast United të Shtunën dhe kështu, kuptohet që shanset ishin në favor të Mumbai. Por performanca e skuadrës së Khalid Jamil erdhi si një surprizë e vrazhdë për ekipin Mumbai me fluturim të lartë.

Highlanders shkuan me këmbë te këmbët kundër drejtuesve të kampionatit menjëherë dhe arritën të bënin diçka që asnjë palë tjetër në kampionat nuk kishte arritur ta bënte kundër Mumbai para kësaj ndeshje. Ata shënuan dy herë brenda 10 minutash dhe e morën lojën nga skuadra e Lobera.

Ekipet e Khalid Jamil zakonisht nuk njihen për të luajtur një stil sulmues të futbollit dhe veçanërisht kur skuadra e tij nuk është favoritja që shkon në barazim. Por këtë sezon, trajneri me bazë në Mumbai ka dalë në një ‘avatar’ të ri. Që kur ish-trajneri i Aizawl FC mori drejtimin e kësaj skuadre nga Gerard Nus, pamja e ekipit ndaj ndeshjeve ka ndryshuar plotësisht.

Para se të merrte përsipër Jamil, NorthEast kishte arritur të fitonte vetëm dy ndeshje nga 11 që kishin luajtur dhe kishin barazuar gjashtë ndeshje. Nën Nus, ekipit shpesh i mungonte kreativiteti përpara dhe nuk kishte ide më shpesh sesa jo. Por trajneri indian, që nga marrja e detyrës, ka qenë një frymë e freskët.

Khalid Jamil, NorthEast United

Jamil ka vendosur vazhdimisht Federico Gallego dhe Luis Machado të cilët janë padyshim lojtarët më krijues në këtë skuadër. Kjo është diçka që ndodhi vetëm dy herë në 11 ndeshje nën Nus.

Machado dhe Gallego së bashku shtojnë aftësinë shumë të nevojshme në sulmin e ekipit. Një tjetër lojtar që e ka zbuluar veten që kur u bashkua me klubin kohët e fundit është sulmuesi xhamajkan Deshorn Brown. Ish lojtari i Bengaluru FC 30-vjeçar u hodh në anije gjatë dritares së janarit dhe u bashkua me malësorët.

Brown tashmë ka shënuar tre gola në po aq ndeshje dhe është një lojtar krejtësisht i ndryshuar nga ai që ka qenë kur ishte në Bengaluru. Ai duket i sigurt para portës dhe po ekspozon aftësitë e tij të gjuetisë brenda kutisë.

Malësorët ishin pa dyshim më të mirë të të dy palëve gjatë natës, por kjo nuk ishte vetëm për shkak të sulmit të tyre. Pasi morën epërsinë me dy gola në fillim të ndeshjes, ata dolën njësoj mirë ndërsa mbronin epërsinë e tyre për pjesën e mbetur të lojës.

Deshor Brown, Mumbai City vs NorthEast United

Me mbrojtësin belg Benjamin Lambot përsëri në XI startues, prapa dukej e papërshkueshme nga uji dhe as edhe një herë ata nuk e humbën formën. Para vijës së pasme, Khassa Camara dhe Lalengmawia gjithashtu dhanë një performancë yjore. Camara ishte thelbësore në përçarjen e lëvizjeve të Ahmed Jahouh dhe Hugo Boumous në mes dhe mesfushori i ri indian e mbështeti atë me aftësi.

Skuadra e Sergio Lobera. si zakonisht, kishin më shumë topin gjatë gjithë lojës dhe luajtën pasime të shumta midis tyre. Ata krijuan raste në pjesën e dytë pasi mbingarkuan pjesën e Veri-Lindjes, por u mbrojtën nga Highlander që do të thoshte që Mumbai mund të gjente një ngushëllim vetëm përmes goditjes inovative të Adam le Fondre.

NorthEast duhet të meritohet për vazhdimin e sulmeve Mumbai edhe pse ata ishin nën një presion të jashtëzakonshëm.

Dominimi i Mumbai është lëkundur që nga ndeshja e Bengalit Lindor javën e kaluar dhe rezultati kundër NorthEast do të vijë si një thirrje zgjimi për ta. Nuk ka hapësirë ​​për vetëkënaqësi në një kampionat si ISL dhe nëse Lobera dëshiron të fitojë titullin e tij të pakapshëm në kampionat, ai duhet të sigurojë që kjo është vetëm një anomali.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu