Shefi i Citizens ishte shumë i impresionuar me shfaqjen yjore të Algjerianit kundër Wolves të martën në mbrëmje

Riyad Mahrez ka “një cilësi të veçantë” sipas menaxherit të Manchester City, Pep Guardiola, i cili pretendon se lojërat e tij të fundit kanë qenë “të jashtëzakonshme”.

Mahrez ka qenë një zbulim që nga transferimi i tij 60 milion £ në Etihad Stadium nga Leicester City më 10 korrik 2018 – një lëvizje që e bëri atë futbollistin më të shtrenjtë afrikan në atë kohë.

30-vjeçari ka kontribuar me 24 gola në 81 ndeshje të Premier League, duke marrë një titull të lartë, një Kupë FA dhe dy Kupa Carabao gjatë rrugës.

Ai nuk ka treguar shenja të dobësimit në fushatën 2020-21, me paraqitjen e tij të fundit të spikatur në fitoren e Qytetarëve për në shtëpi 4-1 ndaj Wolverhampton Wanderers.

Greva e lojtarit algjerian – duke u futur me qetësi në këndin e poshtëm të majtë të shtyllës së portës së Rui Patricio – një mbajtje e gabuar e Gabriel Jesus dhe një autogol nga Leander Dendoncker përfundoi një fitore të rehatshme ndaj njerëzve të Nuno Espirito Santo.

Përveç golit të tij, Mahrez ishte arkitekti për City, për kënaqësinë e bosit të tij spanjoll i cili u bë lirik për performancën e tij në trilerin me pesë gola.

“Lojërat e fundit ishin të jashtëzakonshme. Ai luajti vërtet mirë. Ai ka një cilësi të veçantë, ”tha Guardiola për Uebfaqja e Manchester City.

“Ai është një djalë që kërcen në fushë. Ai nuk humbet topa në fushë. Ai bën pasimin shtesë. Ai tërheq kundërshtarët në fushë dhe pasi bën një pasim pas.

“Ai bën krosime fantastike. Ne e dinim atë.

“Në Leicester, ai ishte i jashtëzakonshëm me Jamie Vardy. Kjo është arsyeja pse ne shtyn për të. Shpresojmë që ai të vazhdojë ”.

Falë goditjes së tij, Lojtari Afrikan i Vitit 2016 tani është përfshirë drejtpërdrejt në 30 gola në 38 starte në të gjitha garat në Etihad Stadium që nga bashkimi nga King Power Stadium (15 gola dhe 15 asistime).

Mahrez pritet të drejtojë skuadrën sulmuese të City kur ata të përballen me Ole Gunnar Solskjaer në Manchester United në përleshjen e së Dielës në krye-në-tryezë të Dielën.

Ndërsa qëndron, Manchester City është 15 pikë larg në samitin e Premier League përpara Djajve të Kuq të cilët provojnë Crystal Palace të Roy Hodgson për madhësi të Mërkurën në mbrëmje në Selhurst Park.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu