Mund të ketë qenë vetëm kundër Sheffield United – shumë i ulët, me gol, së shpejti për të rënë Sheffield United – por Liverpool do të jetë ende lehtësuar jashtëzakonisht që ka fituar një fitore rutinë 2-0 të Dielën në mbrëmje.

Duke shkuar në udhëtimin e tyre në Bramall Lane, të Kuqtë ishin në pikën më të ulët të epokës së Jurgen Klopp. Me skuadrën e tyre të shkatërruar nga dëmtimet, ata kishin humbur secilën nga katër ndeshjet e tyre të fundit në Premier League. Kjo formë e formës i la ata 22 pikë larg nga liderët Manchester City dhe disi larg West Ham në të katërtin.

Gjatë kësaj periudhe të njëjtë, ata kishin pësuar dhjetë gola dhe para ndeshjes ishin gjithashtu pa një rezultat të pastër që kur barazuan 0-0 me Manchester United mbi një muaj më parë. Edhe kundër një pale sa pa shpresë shkon përpara pa dhëmbë Sheffield United – golashënuesit më të ulët të Premier League me pak diferencë – shanset që Liverpool ta përfundojë këtë vrapim pa ndërprerje u dukën të vogla para se të fillonin.

Për shkak të vdekjes tragjike të babait të tij, Alisson u zëvendësua në gol nga Adrian i prirur për gabime, ndërsa çifti i papërvojë Nat Phillips dhe Ozan Kabak filluan në qendër të mbrojtjes. Pavarësisht nga këta faktorë lehtësues, Roy Keane nuk ishte në një gjendje shpirtërore simpatike ndërsa shikonte ndeshjen për Sky Sports.

Duke adresuar pretendimet se linja e përkohshme e Reds mund të prishet pak, ai tha: “Ne kemi kaluar gjashtë muajt e fundit duke folur për problemet e Liverpool. Ata janë nënshkruar me Liverpool Football Club, nëse nuk mund të merren me lojën e Sheffield United larg, ata duhet të dalin në pension “.

I ashpër, por i drejtë.

Për fat të mirë, Phillips dhe Kabak treguan se nuk dëshironin të varnin çizmet ende, duke drejtuar anën e tyre në vetëm fletën e shtatë të pastër të sezonit në Premier League.

Dyshja sigurisht që nuk kishte një kuptim telepatik gjatë gjithë kohës – ndërkombëtari i Turqisë madje padashur vendosi një në rrjetën e tij në pjesën e parë, vetëm për flamurin jashtë loje për të shpëtuar poshtërimin e tij – por kishte shumë shenja të ndritshme në performancën e dyshes.

Lëvizja e kredisë Kabak mund të bëhet e përhershme në verë
Lëvizja e kredisë Kabak mund të bëhet e përhershme në verë | Shaun Botterill / Getty Images

Phillips mund të ketë kufizime në top, por edhe kundër Oli McBurnie fizik ai garoi shkëlqyeshëm, duke fituar shtatë duele ajrore dhe gjithashtu duke u hedhur përpara disa gjuajtjeve.

Ai është një qendër mbrojtës anglez i shkollës së vjetër dhe ndërsa mund të mos jetë aq i mirë sa të fillojë për të Kuqtë me forcë të plotë, ai vazhdon të tregojë se ka më shumë se sa për të kontribuar përtej kësaj fushate të çuditshme.

E njëjta gjë mund të thuhet për Kabak. Në kontrast me partnerin e tij, ka paraqitje të shkurtër se tavani i tij është i lartë, por ai është larg produktit të përfunduar. Në Bramall Lane ai ishte herë pas here i ngathët në top, por herë të tjera ai dukej si marrëveshja e vërtetë, duke kompletuar një sasi mbresëlënëse të ndërprerësve të gjatë.

Ai ishte gjithashtu këmbëngulës kur duhej të ishte. Ndërsa Kabak vazhdon të përshtatet me goditjen e guaskës që pësoi duke luajtur se Skuadra e Schalke dhe sistemi i ri i Liverpool me kohën minimale të përgatitjes, ai ende arriti të përfundojë një lojë të lartë tri përballje, si dhe një ekip të lartë katër pastrime.

Së bashku, Kabak dhe Phillips i siguruan skuadrës së tyre një linjë të fundit mbresëlënëse kokëfortë. Fitimi i pastër, ashtu si fitorja, ishte shumë i nevojshëm, dhe potencialisht mund të sigurojë vrullin që Liverpool kërkon për të rikthyer nën kontroll sezonin e tij me të vërtetë të çmendur.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu