Sulmuesi i Masandawana ka paraqitur vetëm në një ndeshje deri më tani këtë sezon, ndeshjen e parë të fushatës 2020/21

Mbrojtja e kampionëve Mamelodi Sundowns lëshoi ​​një deklaratë të hënën duke thënë se ata kanë përfunduar diskutimet me të Al Ahly mbi shitjen e mundshme të Uruguaj përpara Gaston Sirino.

Spekulimet kanë vazhduar për disa muaj që lojtari dëshiron të largohet nga Sundowns pas tre sezonesh me klubin, në të cilin ai shënoi 29 gola dhe shtoi 24 asistime ndërsa fitoi Telkom Knockout, Nedbank Cup dhe tre tituj të kampionatit.

Në kërkim për t’i dhënë fund shpërqendrimit dhe për të provuar që Sirino të përqendrohet në punën e tij, Masandawana lëshoi ​​deklaratën e mëposhtme:

“Mamelodi Sundowns FC sot [Monday 28 December] njoftoi se ka përfunduar diskutimet me Al Ahly SC pasi të dy klubet janë shumë larg njëri-tjetrit për tarifën e transferimit për Gaston Sirino.

“Marrëdhëniet e mira midis Presidentit të Al Ahly, Z. Mahmoud El Khatib dhe Presidentit të Mamelodi Sundowns, Dr Patrice Motsepe do të vazhdojnë, si dhe marrëdhëniet e mira midis Mamelodi Sundowns dhe Al Ahly, por nuk ka asnjë pikë apo qëllim në vazhdimin e diskutimeve në Gaston Sirino.

“Mamelodi Sundowns do të vazhdojë të lëshojë lojtarë në vendet evropiane, afrikane dhe vendet e tjera të futbollit siç bëri për Percy Tau, Keagan Dolly, Bongani Zungu, Ivorian International Siaka Tiéné dhe lojtarë të tjerë, por tarifa e transferimit duhet të jetë konkurruese pasi Mamelodi Sundowns vazhdimisht po paguan shumë dhe tarifat e transferimit konkurrues ndërkombëtarisht për lojtarët që blen.

“Gaston Sirino tani duhet të përqendrohet në futbollin e tij dhe të konkurrojë për një pozicion fillestar në Mamelodi Sundowns.”

Do të mbetet për të parë se sa i përqendruar do të jetë Sirino pasi ai më parë e ka bërë të qartë dëshirën e tij për t’u bashkuar me ish-trajnerin e tij Pitso Mosimane në gjigandët egjiptianë Al Ahly.

Amerikani i Jugut ka luajtur vetëm një herë për Sundowns këtë sezon, në ndeshjen e tyre të hapjes së sezonit, një humbje çerekfinale kundër Bloemfontein Kelt në MTN8.

Sulmuesi 29-vjeçar thuhet se ka qenë jashtë me një dëmtim në muskul dhe muajin e kaluar u zbulua nga trajneri i Downs Manqoba Mngqithi se Sirino po rikuperohej mirë por nuk do të kthehej përsëri në veprim.

Ekipi i Tshwane është në krye të renditjes së kampionatit në pushimin e Krishtlindjeve Afrika e Jugut.

Mosimane së fundmi e drejtoi Al Ahly në një sukses të trefishtë, duke fituar Caf Liga e Kampioneve, si dhe titujt vendas të ligës dhe kupës.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu