Manchester City përfshiu një klauzolë të majme të shitjes në kontratën e Brahim Diaz për Real Madrid për të shtyrë një sulm të ardhshëm të Manchester United, pretendon një raport.

Diaz, i cili u transferua në QytetiAkademia në 2014, shpejt u shfaq si një nga të rinjtë më të lakmuar të klubit.

Sidoqoftë, pasi bëri debutimin e tij në ekipin e parë në shtator 2016, ai bëri vetëm 14 dalje të tjera para daljes së tij.

City, i cili e kuptoi se përparimi i tij nuk kishte gjasa, thuhet se fitoi 15.5 milion £ nga Madridi në janar 2019.

Diaz kaloi sezonin e tij të parë dhe gjysmë në Spanjë, por po shijon plotësisht një huazim në AC Milan këtë term.

Si i tillë, aksionet e tij janë rritur ndjeshëm. Sipas Daily Star, City u përgatit për ngritjen e tij duke u përpjekur ta largonte Madridin duke e lënë të lëvizte në United.

Njerëzit e Pep Guardiola thuhet se futën një klauzolë e cila do ta bëjë Madridin të paguajë një tarifë 40 për qind të shitjes nëse ata do ta linin atë të lëvizte në një tjetër klub të Mançesterit.

Por me City dhe Të bashkuar dy klubet e vetme profesionale në Manchester me financat për të përballuar tarifën e ardhshme të Diaz, gazeta raporton se City bëri një ‘gërmim të hollë’ ndaj rivalëve të tyre.

Brahim Diaz AC Milan v Udinese Mars 2021

Diaz ka luajtur një rol kryesor në shtytjen e Milanit për të përfunduar në vendet kualifikuese të Ligës së Kampionëve të Serie A këtë term.

Mesfushori sulmues 21-vjeçar ka shënuar me një gol dhe tre asistime në kampionatin italian. Në të gjitha garat, ndërkohë, Spanjolli ka shënuar katër herë.

Ai paraqiti në Barazimi i së enjtes në 1/1 i Europa League në 16 të fundit me United, duke luajtur 69 minuta.

Milani dëshiron marrëveshje të përhershme me Diaz

Brahim Diaz, Scott McTominay Man Utd v AC Milan Mars 2021

Megjithatë, raportet nga Qëllimi në shkurt pretendoi se Milani dëshiron ta bëjë huazimin e Diaz të përhershëm në fund të sezonit.

Milani nuk ka një mundësi blerjeje në marrëveshjen e përkohshme, por është i prirur të hap bisedime transferimi.

Në të vërtetë, Diaz nuk është i gatshëm të kthehet në Madrid nëse përballet me një luftë për kohën e lojës.

Ai u transferua në Itali pasi bëri vetëm 10 paraqitje për Los Blancos mandatin e kaluar, me kontributet e tij në La Liga që arrinin në vetëm 59 minuta.

LEXO MË SHUMË: Bayer paralajmëron Man Utd se do të merrte tarifën e transferimit të ‘nivelit Havertz’ për të konsideruar shitjen e yllit të lakmuar

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu