Borussia Dortmund pret që Erling Haaland të largohet në fund të sezonit nëse nuk kualifikohen në Champions League, pretendohet.

Haaland është një nga perspektivat më të kërkuara në futbollin evropian. Përdorimet e tij për shënimin e golave ​​me Dortmund e kanë përshkruar atë si një nga sulmuesit më të mirë në të gjithë kontinentin.

Dortmund erdhi për vete një perlë kur nënshkruan Haaland nga RB Salzburg janarin e kaluar. Sidoqoftë, ata mund të mos jenë në gjendje ta mbajnë atë përgjithmonë.

Reprezentuesi i Norvegjisë ka një klauzolë lirimi prej 75 milion € në kontratën e tij, e cila do të jetë e vlefshme në 2022. Megjithatë, deri atëherë, Dortmund mund të urdhërojë çfarëdo çmimi që ata dëshirojnë.

Idealisht, skuadra e Bundesligës do të donte ta mbante atë për një sezon tjetër të plotë. Megjithatë, ekziston një rrezik në rritje që ata nuk do të jenë në gjendje të bëjnë.

Sipas Don Balon, Dortmund “supozon” se Haaland do të largohet nëse nuk përfundojnë në katër të parët këtë sezon.

Klubi gjerman tashmë po lufton financiarisht për shkak të pandemisë Covid-19. Një dështim për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve do të çonte vetëm problemet e tyre.

Dortmund aktualisht është i gjashti në tabelën e Bundesligës. Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë, por nëse ata nuk e përmirësojnë atë pozicion, kjo mund të ketë pasoja negative.

Përveç implikimeve financiare – të cilat mund t’i detyrojnë ata të shesin lojtarët kryesorë për një çmim të reduktuar – ka gjithashtu të ngjarë që disa nga yjet e tyre më ambiciozë nuk do të dëshirojnë të qëndrojnë nëse nuk do të jenë në Champions League.

Haaland do të binte nën atë kllapa, dhe për këtë arsye mund të merrte parasysh mundësitë e tij.

Treshja Prem duke ndjekur Haaland

Erling Haaland

Sipas Don Balon, pesë klube janë të interesuara për 20-vjeçarin. Si dhe gjigandët e La Ligas, Real Madrid dhe Barcelona, ​​treshja e Premier League Manchester United, Manchester City dhe Chelsea e duan atë.

United dëshironte të nënshkruante Haaland para se të zgjidhte Dortmund në vend të tij. Edinson Cavani i ka përmirësuar ato përpara, por ata ende mund të kërkojnë një zgjidhje më afatgjatë.

Ndërkohë, City dëshiron të gjejë një pasardhës të Sergio Aguero, i cili është jashtë kontratës në fund të sezonit. Haaland është në krye të listës së tyre të dëshirave.

Chelsea, nga ana e tyre, po kërkojnë të forcohen për trajnerin e ri Thomas Tuchel. Me Timo Werner që gabon, ata mund të jenë akoma në treg për një sulmues të ri.

Raportet e mëparshme pretendonin se City do të ishte në pole pozicion nëse ata mund të ruajnë pozicionin e tyre aktual dhe të fitojnë Premier League.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu