Djajtë e Kuq kanë njoftuar se kanë bërë promovime të brendshme për dy rolet e reja që janë krijuar në klub

Manchester United ka konfirmuar emërimin e një drejtori dhe drejtori teknik të futbollit që do të ndryshojë mënyrën se si klubi negocion transferimet.

Pozicionet janë diskutuar dhe përfolur gjerësisht për një kohë, me një listë të emrave të mëdhenj në lojë që lidhen me pozicionet, edhe pse klubi ka konfirmuar se ata kanë promovuar nga brenda.

John Murtough, i cili ka qenë me United për shtatë vjet dhe aktualisht është kreu i zhvillimit të futbollit, do të jetë drejtori i ri i futbollit ndërsa Darren Fletcher, i cili u bashkua me stafin e Ole Gunnar Solskjaer në fillim të këtij sezoni, do të jetë drejtor teknik.

Çfarë është thënë?

Nënkryetari ekzekutiv Woodward tha: “Këto janë emërime jashtëzakonisht të rëndësishme që forcojnë progresin që ne kemi qenë duke bërë si një klub në vitet e fundit në ndjekjen tonë të pamëshirshme të suksesit.

“Ne tashmë kemi bërë hapa të mëdhenj përpara në mënyrën se si drejtojmë operacionet tona të futbollit dhe përfitimet janë të dukshme në tubacionin ringjallës të talenteve të akademisë duke arritur ekipin e parë dhe përmes rekordit tonë të rekrutimit të përmirësuar.

“John ka qenë pjesë integrale e përparimit tonë në këto fusha dhe kuptimi i tij i thellë i zhvillimit siguron që traditat e klubit për sjelljen e lojtarëve të rinj nga akademia në ekipin e parë do të vazhdojnë. Ky pozicion i ri është një evolucion i natyrshëm që shfrytëzon cilësitë e tij drejtuese dhe vitet e tij të përvojë në lojë.

“Arritjet yjore të Darren si një lojtar dhe udhëtimi i tij nga akademia te Premier League dhe fituesi i Ligës së Kampionëve do të thotë se ai natyrshëm urdhëron respekt dhe kupton këtë pjesë jetike të ADN-së së klubit.

Old Trafford Manchester United

“Në këtë rol të ri, i pari në historinë tonë, ai do të japë këshilla teknike në të gjitha aspektet e departamentit të futbollit si dhe duke kontribuar në komunikimin dhe shpërndarjen e filozofisë sonë të futbollit në të gjitha fushat e klubit.

“Unë jam i kënaqur që John dhe Darren i kanë pranuar këto role dhe shpresoj në kontributin që ata do të japin, së bashku me Ole dhe pjesën tjetër të stafit, ndërsa ndërtojmë drejt suksesit në të ardhmen.”

Murtough shtoi: “Kjo është një kohë kaq emocionuese për të gjithë në Manchester United me ekipin e parë, akademinë dhe ekipin e grave që performojnë të gjitha me forcë, dhe shumë zhvillim duhet të mbetet akoma.

“Ashtë një privilegj të jesh pjesë e këtij procesi dhe një nder të drejtoj departamentin e futbollit të Manchester United, duke punuar së bashku me Ole, Casey [Stoney, women’s team head coach] dhe kaq shumë staf tjetër me të vërtetë të jashtëzakonshëm, të gjithë të përkushtuar në ofrimin e suksesit në këtë klub “.

Fletcher tha për emërimin e tij: “greatshtë shumë mirë të kthehem me klubin dhe unë jam i kënaqur që po marr këtë rol të ri. Ne po lëvizim në drejtimin e duhur dhe unë po pres që të vazhdoj të punoj me Ole dhe ekipin e tij të trajnerit. , dhe tani me John si drejtor futbolli, për të ndihmuar në sjelljen e lojtarëve të rinj dhe zhvillimin e mëtejshëm të anës së futbollit të klubit.

“Fantasticshtë fantastike të shohësh që i gjithë stafi këtu po e çon Manchester United përpara drejt një epoke të re suksesi”.

Çfarë përfshijnë rolet e reja?

Kur United negocion transferime në mënyrën e tyre aktuale të punës Matt Judge merr drejtimin e shumicës së diskutimeve dhe, ndërsa nënkryetari ekzekutiv Ed Woodward është i përfshirë në një farë mase, ai nuk ka një rol aktiv në bisedime.

Ed Woodward Darren Fletcher Man Utd

Gjykatësit i është dhënë një titull i ri si drejtor i negociatave të futbollit, por roli i tij brenda klubit mbetet i njëjtë. Murtough dhe Fletcher, ndërkohë, do të jenë të pranishëm në terrenin e trajnimit dhe do të punojnë me Solskjaer në baza ditore mbi rekrutimin dhe strategjitë e tjera.

Ish-mesfushori i United Fletcher do të mbështesë Murtough në anën teknike duke përdorur përvojën dhe njohuritë e tij të mëparshme në lojë, me qëllim që të ndihmojë procesin e rekrutimit.

Kush është John Murtough?

Murtough u soll në klub nga David Moyes dhe ka qenë në Old Trafford për shtatë vjet, kryesisht duke punuar në nivelin e akademisë.

Titulli i tij aktual është kreu i zhvillimit të futbollit dhe ai ka 23 vjet përvojë në futbollin e të moshuarve pasi ka qenë shefi i performancës elitare në Premier League përpara se të kalonte në United. Ai gjithashtu ka mbajtur akademi të moshave të larta dhe role të zhvillimit të lojtarëve në klube të tjera.

Ai ishte forca që ngriti ekipin e grave dhe ka qenë thelbësore në rregullimin e rekrutimeve në nivelin e akademisë në vitet e fundit, e cila ka parë që klubi të sjellë talentin më të mirë të të rinjve nga jashtë.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu