Skuadra e Ole Gunnar Solskjaer është gjashtë pikë prapa liderit Liverpool me një lojë në dorë pas fitores së tyre 3-2 ndaj Sheffield United të Enjten

Manchester United janë mjaft të mirë për të sfiduar titullin e Premier League këtë sezon, sipas mesfushorit veteran Nemanja Matic.

Skuadra e Ole Gunnar Solskjaer u ngjit në vendin e gjashtë në tabelë me një tjetër fitore kthimi të enjten, duke kërcyer nga një pengesë e hershme për të mposhtur Sheffield United me rezultat të ulët 3-2 në Bramall Lane.

Rreth një e treta e rrugës gjatë sezonit, United tani është gjashtë pikë prapa udhëheqësve Liverpool me një lojë në dorë.

Vjen nga prapa ka qenë një specialitet i Djajve të Kuq këtë sezon, por Matic nuk u shqetësua nga gabimi i hershëm i Dean Henderson i cili lejoi David McGoldrick të kalonte në avantazh të Blades.

“Nuk mendoj se kemi filluar ngadalë,” i tha Matiç Radio BBC 5 Drejtpërdrejt. “Ne e dinim se çfarë të prisnim, se ata do të luftonin për jetën e tyre. Për fat të keq ne pranuam një gol me një gabim të vogël, por ishim të aftë ta kthenim ndeshjen dhe të shënonim tre gola.

“Ashtë një tre pikë shumë e rëndësishme për ne, na çon më pranë skuadrave më të mira. Ata nuk e meritojnë të kenë vetëm një pikë këtë sezon, por ky është futbolli.

“Nëse vazhdojmë në këtë mënyrë … do të jetë ngushtë ndonjëherë por duhet të tregojmë cilësinë tonë në çdo lojë të vetme. Unë besoj se kemi cilësinë për të luftuar për titullin; nëse do të fitojmë, nuk e di “

Ndërsa të enjten mbrëma pa tre pikë të tjera drejt Mançesterit, kjo gjithashtu do të thoshte Sheffield United tani ka filluar fillimin më të keq të një sezoni të nivelit të lartë në historinë e futbollit anglez.

Solskjaer dhe lojtarët e tij po synojnë dukshëm më lart. Para ndeshjes, mesfushori tjetër i Matic, Fred përshkroi ambicien e tij për të parë anën e tij në krye të tabelës deri në fund të vitit.

United ka ndeshje të ndërlikuara kundër Leeds United, Leicester City dhe Ujqërit që do të vijnë para fundit të dhjetorit, si dhe a Kupa Carabao çerekfinale jashtë për të Everton.

“Nëse mund t’i fitojmë të gjithë, ne do të jemi shumë pranë drejtuesve në krye të kampionatit ose mund të zëmë edhe vendin e parë,” tha Fred në faqen zyrtare të klubit.

“Kështu që ne do të shikojmë të fitojmë çdo ndeshje dhe unë jam i sigurt që ekipi ynë do të bëjë gjithçka për të arritur në krye të tabelës dhe për të qëndruar atje.”

Nëse United ka konfirmuar aspiratat e tij për titull deri në fund të këtij sezoni, një përplasje potencialisht përcaktuese e sezonit me kampionët Liverpool është pak mbi horizont – në Anfield, në 17 Janar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu