Diogo Dalot do të jetë në dispozicion për të luajtur kundër klubit të tij prindëror kur Manchester United dhe AC Milan shkojnë ballë për ballë në Europa League.

United dhe Milan janë barazuar ndaj njëri-tjetrit në barazimin për Raundin e 16. Të dy klubet janë historikisht me origjinë të Ligës së Kampionëve.

Ndeshja do të shënojë kthimin e Zlatan Ibrahimovic në Old Trafford, ku ai shënoi 29 gola në 53 paraqitje midis 2016 dhe 2018.

Ibrahimovic aktualisht është në magjinë e tij të dytë me Milanin, për të cilin ka shënuar 14 herë në 13 paraqitje të Serie A këtë sezon.

Ai nuk është lojtari i vetëm i Milanit që mund të rreshtohet kundër klubit të tij të vjetër muajin tjetër. Dalot është gjithashtu midis radhëve të Rossonerëve – megjithëse kishte pasur disa konfuzione në lidhje me atë nëse ai do të kualifikohet.

Transferimi i Dalot nga Man Utd te Milani në verë ishte thjesht një marrëveshje huazimi. Për shembull, nëse do të kishte qenë në Premier League, ai do të ishte i papërshtatshëm për të luajtur kundër klubit të tij mëmë.

Rregullat janë të ndryshme në gara të caktuara evropiane, dhe një raport nga Lajmet e mbrëmjes në Manchester tani ka sqaruar situatën.

BURRA zbulojnë se nuk ka asnjë klauzolë në kontratën e Dalot që e ndalon atë të luajë kundër United. Prandaj, nëse trajneri i Milanit Stefano Pioli dëshiron ta zgjedhë atë, ai do të jetë në gjendje.

Ndeshja e parë e raundit të 16-të do të zhvillohet në Old Trafford në 11 Mars. Ndeshja e kthimit në San Siro ndodh një javë më vonë.

Dalot mund të luajë në secilën prej atyre ndeshjeve, pasi ai do të kërkojë të vazhdojë garën e tij në Europa League.

Mbrojtësi nuk ka luajtur aq shumë sa do të dëshironte në Serie A. Sidoqoftë, në Evropë, ai ka filluar shtatë nga tetë ndeshjet e mundshme deri më tani, duke ardhur si zëvendësues në tjetrin.

E ardhmja Dalot e paqartë

Diogo Dalot TEAMtalk

Sa i përket asaj që mban e ardhmja për Dalot përtej këtij sezoni, ka ende disa pyetje.

Duke qenë se ai ka filluar vetëm pesë ndeshje në Serie A, Milani mund të ketë disa dyshime për ta blerë atë përgjithmonë.

United nuk kishte shumë vend për të as në dy sezonet e tij të mëparshme në Old Trafford. Por ai mbetet nën kontratë atje deri në 2023, me mundësinë e një viti shtesë.

Një raport i fundit dha më të fundit mbi situatën e Dalotit.

Lexoni historinë e plotë këtu

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu