Sulmuesi i Manchester United Edinson Cavani është lidhur me një kalim veror në gjigandët argjentinas Boca Juniors, por klubi Old Trafford duhet të bëjë gjithçka që mundet për ta bindur atë të qëndrojë nëse nuk kanë një plan konkret për ta zëvendësuar atë.

Vetullat u ngritën kur United filloi të ndiqte Cavani në ditët e fundit të afatit të transferimit të vonuar të verës tetorin e kaluar. Uruguajani nuk kishte luajtur për gjashtë muaj dhe askush tjetër nuk e kishte nënshkruar atë pavarësisht se ishte në treg si një agjent i lirë që nga fundi i qershorit.

Edinson Cavani
Man Utd pati fat me Cavani, i cili ishte nënshkrim paniku | Alex Pantling / Getty Images

Ai u shqua për rekordin e tij të pabesueshëm të golave ​​gjatë dekadës së mëparshme, megjithatë kishte shqetësime se ai e kaloi atë, ndërsa dukej se ishte një lëvizje dëshpërimi nga United pasi nuk arriti të vendoste objektiva të tjerë.

Nuk mund të mohohet që United nuk e kishte planifikuar atë – nëse do ta kishin, një marrëveshje do të ishte siguruar muaj më parë, jo në ditën e afatit. Por, pavarësisht se si ndodhi, klubi ka ngecur në një goditje me të Cavani, i cili ka sfiduar kritikët dhe është bërë një favorit i tifozëve.

Koha e tij në United nuk ka qenë pa lëndime që filluan të zvarriten në fund të karrierës së tij në Paris Saint-Germain, por mënyra se si ai luan mes postimeve si një “numër nëntë” klasik dhe kurrë nuk i bën mbrojtësit të ndalojnë të mendojnë rezultati i lëvizjes së tij fenomenale ka qenë i shkëlqyer.

Përtej shfaqjeve të tij, ndikimi i Cavani te shokët e skuadrës ka qenë një pasuri e madhe. Mason Greenwood së fundmi diskutoi se si ai e shikon 34-vjeçarin në stërvitje dhe ka pasur mundësi të ngjashme që Marcus Rashford dhe Anthony Martial të mësojnë nga një i madh modern.

Mason Greenwood, Edinson Cavani
Cavani ka ndikuar në Mason Greenwood & të tjerët | Laurence Griffiths / Getty Images

Cavani nënshkroi vetëm një kontratë me Të bashkuar deri në fund të sezonit kur ai arriti, megjithëse ekziston një mundësi për të zgjatur marrëveshjen me 12 muaj të tjerë që menaxheri Ole Gunnar Solskjaer tha së fundmi do të diskutohet me lojtarin dhe përfaqësuesit e tij së shpejti.

“Unë vetëm mund të them se Edinson ka bërë mirë për ne, unë kam qenë i impresionuar me të dhe ai është bërë shumë mirë me grupin. Ne do të ulemi me të dhe do të flasim me të në të ardhmen e afërt, natyrisht, për të parë planet e tij dhe planet tona, ”shpjegoi shefi i United.

Jo shumë kohë më parë, dukej sikur ajo bisedë mund të ketë qenë një formalitet relativ. Tani, megjithatë, mund të ketë një çelës në punime, sepse dy raporte që dalin nga Argjentina sugjerojnë që Cavani mund të zgjedhë të largohet nga Mançesteri dhe të bashkohet me Boca Juniors në vend.

Dalja argjentinase Ole citon një burim nga shoqërimi i Cavani për të pretenduar se lojtari ka vendosur që ai do të jetë një lojtar i Boca në korrik pas bisedimeve midis klubit dhe agjentit të tij / gjysmë-vëllait Walter Guglielmone. Thuhet gjithashtu se ka pasur kontakte të mëparshme nga nënkryetari i Boca dhe legjenda e klubit Juan Roman Riquelme, ndërsa vetë Cavani mendohet se kishte ëndërruar prej kohësh të luante për klubin dhe të ndiqte hapat e yllit uruguajan të viteve 1990 Sergio Martinez, aka Manteca.

Emmanuel Mas
Cavani thuhet se ka një ëndërr të fëmijërisë për të luajtur për Boca | Marcelo Endelli / Getty Images

Ole gjithashtu vëren se Cavani është i gatshëm të ndërpresë pagat për t’u bashkuar me Boca, buxheti i të cilit nuk mund të përputhet me shifrat që ai ka fituar ndërsa ishte në Evropë. Thuhet se ai ka kërkuar një kontratë tre-vjeçare për ta paguar atë në total ekuivalentin e asaj që ai ka futur në xhep në vetëm një sezon në United.

Sportet DIRECTV në Argjentinë ka raportuar të ngjashme në lidhje me një transferim të mundshëm të Boca-s në paga të reduktuara.

Sa i përket United, do të ishte një goditje për të humbur një lojtar me ndikim të një cilësie të lartë. Do të ishte gjithashtu një zhgënjim për tifozët nëse ai do të largohej para se të hapen stadiumet dhe ata do ta shohin atë ndonjëherë duke luajtur për klubin drejtpërdrejt ose të tregojnë vlerësimin e tyre.

E ardhmja dhe perspektivat afatgjata të United nuk varen nga një lojtar afër fundit të karrierës së tij. Megjithatë, rekordi i hierarkisë së klubit në tregun e transferimeve ka qenë më pak se bindës gjatë shtatë viteve të fundit dhe ata nuk kanë mundësi të humbin thellësinë që ai ofron pa siguruar një zëvendësim.

Ed Woodward
A do të arrinte Ed Woodward të nënshkruante një sulmues nëse Cavani largohet? | Craig Mercer / MB Media / Getty Images

Duke pasur parasysh që Marcus Rashford është shumë më efektiv duke luajtur nga krahu i majtë dhe Mason Greenwood i mungon prania fizike për të luajtur në qendër ndërsa është ende kaq i ri, largimi i Cavani do të linte përsëri një jokonsistent në rastin më të mirë Anthony Martial si i vetmi ‘numër nëntë’ i duhur në skuadër.

Në këtë fazë të karrierës së tij dhe duke pasur parasysh atë që ka arritur, Cavani nuk i ka borxh askujt dhe nëse dëshiron të bashkohet me Boca për të përmbushur një ëndërr të fëmijërisë, asgjë nuk duhet ta ndalojë atë. Por United duhet të përpiqet ta bindë atë ndryshe nëse nuk besojnë se nënshkrimi i një sulmuesi tjetër është në të vërtetë i mundur.

Humbja e Cavani dhe mos shtimi në skuadër, gjë që do të jetë e vështirë në klimën aktuale kur United tashmë të ketë pozicione të tjera të rëndësishme për të shënjestruar, do të ishte një hap i madh prapa. Humbja e Cavani por ulja e një zëvendësimi cilësor do të ishte larg fundit të botës dhe një hap drejt së ardhmes.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqeni atë Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu