Manchester United goditi herët në të dyja pjesët për të fituar një fitore 2-0 ndaj Manchester City që i dha fund fitores së rivalëve të tyre me 21 ndeshje.

Të bashkuar kanë qenë sfiduesit më të afërt të qytetit këtë sezon, por një dështim për të performuar në lojërat më të mëdha i ka parë ata të bien prapa rivalëve të tyre në garën për titull.

Një fitore ndaj tyre mund të mos jetë e mjaftueshme për të rivendosur atë sfidë për titull, por është padyshim një moment për të shijuar United – të cilët ia vlejnë tre pikëve.

Loja filloi me gjallëri, me Gabriel Jesus duke dhënë një penallti në minutën e fillimit.

Sulmuesi i City preu homologun e tij United Anthony Martial në kuti, me arbitrin Anthony Taylor që dha një penallti.

Bruno Fernandes konvertoi nga 12 jardë – pavarësisht se Ederson u zhyt në mënyrën e duhur – për t’i dhënë United një vend të hershëm në lojë.

Pak çaste më vonë, Luke Shaw pati një shans për të dyfishuar epërsinë nga afërsia, por Ederson shpëtoi. Qyteti ishte shumë më mbrapa se sa ata do të prisnin.

Mikpritësit filluan të ngulnin këmbë pak më shumë në top, por Ederson ende duhej të qëndronte vigjilent, duke u zhytur për të ruajtur një goditje nga Marcus Rashford.

Qyteti kishin ankesa për një penallti të tyren kur Raheem Sterling u fut në kuti, por Taylor i dha me vete.

Ilkay Gundogan kishte disa shanse për City ndërsa rritën përpara, por Dean Henderson mbajti me vendosmëri një nga përpjekjet e tij.

Henderson, duke zëvendësuar David De Gea, gjithashtu bëri të njohur praninë e tij duke hedhur një gol të lirë nga Kevin De Bruyne.


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi përpara Facebook, Cicëroj dhe Instagram


Një tjetër fillim i shpejtë në pjesën e dytë

Ashtu si pjesa e parë, pjesa e dytë filloi me qëllim nga njëra anë – me City këtë herë duke shkuar afër një goli të hershëm. Sidoqoftë, përpjekja e Rodrit goditi punimet e drurit.

Në vend të kësaj, ishte United që goditi edhe njëherë i pari. Shaw drejtoi përpara përpara se të luante një-dy me Marcus Rashford në të majtë dhe ta bënte atë në këndin e poshtëm.

City tani duhej të bëhej edhe më i shtrirë dhe u përpoq ta mbante Henderson të zënë. Por United mbeti në kontroll.

Kishte një shans të madh për Anthony Martial në mes të gjysmës. Sidoqoftë, Ederson e shpëtoi përfundimin e tij me këmbë nga një situatë një për një.

Në skajin tjetër, Phil Foden – i ri si zëvendësues – gjuajti larg nga një distancë e afërt.

Atëherë kishte një shans të madh për Sterling, i cili nuk arriti të lidhej me një kros tërheqës të Kyle Walker.

Përmbledhi lojën e City, pasi ata krijuan mjaft, por dështuan për të provuar me të vërtetë Henderson. United pa fitoren për të mbyllur hendekun në krye në 11 pikë me 10 ndeshje të mbetura.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu