Manchester City tregoi pse kanë një mbytje në Carabao Cup duke mposhtur Manchester United 2-0 për të rezervuar vendin e tyre në finale.

Takimi i fundit në ligë midis dy rivalëve kishte qenë një çështje zhgënjyese, por ata hynë në këtë lojë shumë të motivuar.

Të bashkuar humbi tre gjysmëfinale të kupave sezonin e kaluar, kështu që shpresonin të shkonin të paktën një hap më tej. Ndërkohë, City shpresonte të ruante konkurrencën për të cilën kishin fituar tre edicionet e kaluara.

Si rezultat, loja filloi në mënyrë të gjallë. Të dy palët kishin përjashtuar golat në pesë minutat e para.

Së pari, portieri i Cityt, Zack Steffen, e largoi topin larg, por ajo devijoi drejt mbrojtësit John Stones, i cili nuk mund të bënte asgjë përveçse ta devijonte atë në rrjetën e tij.

Kishte një psherëtimë lehtësimi për mbajtësit në fuqi, megjithëse flamuri u ngrit për një lojë jashtë loje në ndërtim.

Tjetra, ishte radha e Qytetit që të mohohej nga ndihmësi tjetër i arbitrit. Phil Foden i dha topin Ilkay Gundogan, i cili dha dorën e fundit, për të zbuluar se edhe ai ishte jashtë loje.

Aksioni tashmë po ziente. United shkoi afër kur Bruno Fernandes bëri një përpjekje drejt golit nga jashtë zonës, duke detyruar një majë të gishtit nga Steffen.

Pjesa më e madhe e vëmendjes në ndërtimin e lojës ishte se kush do të frymëzojë më shumë ekipin e tyre midis Fernandes të United dhe Kevin De Bruyne të City.

Rastësisht, ishte njeriu i Qytetit që shkoi afër tjetër, duke goditur traversën me një goditje nga buza e kutisë.

Nuk ishte një gol i tretë i pa lejuar për offside kur Foden u luajt përpara për të siguruar një përfundim të përbërë përmes këmbëve të Dean Henderson. Sidoqoftë, ai ishte nisur shumë shpejt në arrati.

United vazhdoi të bënte presion gjithashtu. Marcus Rashford nuk arriti të kontrollonte një pasim nga Fred që do të çonte në një shans një për një, dhe Scott McTominay gjuajti me një gjuajtje nga distanca.

Të dy palët kishin treguar premtime në pjesën e parë, por nuk kishin qenë në gjendje të dilnin nga bllokimi. Kjo shpejt ndryshoi pas pushimit.

Stones hap rezultatin

Qyteti hapi rezultatin në minutën e 50-të pasi fitoi një gjuajtje të lirë jashtë fushe. Foden e dërgoi atë me një kryq në prag, i cili përfundimisht bëri rrugën e tij për në Stones.

Mbrojtësi bëri një shtëpi në pjesën e sipërme të këmbës për t’i dhënë epërsinë skuadrës së tij.

Stones është ringjallur kohët e fundit, duke fituar vlerësime për shfaqjet e tij në pjesën e pasme. Duket se ai ka gjetur frymëzim edhe në skajin e kundërt të fushës; ky ishte goli i tij i parë për City që nga viti 2017.

Një tjetër mbrojtës i City provoi fatin e tij më tej, pasi Joao Cancelo dërgoi një përpjekje pak mbi traversën.

Ashtu si në pjesën e parë, loja po hapej shpejt, dhe City kishte një tjetër mundësi pas një kundërsulmi. Foden zgjodhi Raheem Sterling, topi i të cilit u godit me kokë nga Henderson.

Portieri i Anglisë u thirr përsëri në veprim kur dha një përpjekje nga Riyad Mahrez që dukej se do të drejtohej në këndin e sipërm para ndërhyrjes së tij.

Fernandinho dyfishon epërsinë

Pavarësisht nga përpjekjet e tyre për të mbajtur rezultatin poshtë, United mbetën të habitur kur Fernandinho dyfishoi epërsinë e City në 10 minutat e fundit.

Topi erdhi tek mesfushori pas një këndi, dhe ai kapi kundërshtarët e tij jashtë mbrojtjes duke e dërguar atë në këndin e poshtëm në top.

Ashtu si shënuesi i mëparshëm, i dha fund një pritje të gjatë për një gol për lojtarin e City. Fernandinho nuk e kishte gjetur rrjetën që nga tetori 2018, por kjo do të kishte ardhur si një surprizë duke pasur parasysh natyrën e grevës së tij.

Kjo nënkuptonte një përsëritje të rezultatit të gjysmë-finales së vitit të kaluar midis dy rivalëve. Edhe një herë, City i mposhti rivalët e tyre pa pranuar.

Prandaj, skuadra e Pep Guardiola do të garojë në finalen e Kupës Carabao për një sezon të katërt me radhë. Ata do të bëjnë betejë me Tottenham për trofeun në Wembley në Prill.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu