Nuk ishte aq komode sa sugjeroi rezultati, por fitorja e Manchester City me rezultatin 4-1 ndaj Wolves të martën në mbrëmje i dha ende nxitje argumentit se Pep Guardiola është mjaft i mirë për të fituar një katërfish këtë sezon.

Për orën e parë të konkursit, City ishin po aq dominues sa kanë qenë ndonjëherë. Nuk ishte vetëm sasia e madhe e posedimit – ata e përfunduan gjysmën e parë me 75% – as saktësia e tyre e pasimit 93% që ishte aq mbresëlënëse.

Nga përpara mbrapa, Cityzens luante si një skuadër që kishte, gjithashtu, fituar 20 ndeshje në xhiron para se entuziastët e bllokut të ulët të Nuno Espirito Santo të vinin në qytet. Kjo mbase u demonstrua më së miri në gjysmën e orës.

Në atë kohë, City ishte tashmë 1-0 përpara, me mirësjellje nga a Riyad Mahrez kryq i cili u vendos në rrjetën e Ujqërve nga Leander Dendoncker. Ndërkohë, vizitorët nuk kishin arritur të grumbullonin as goditje brenda kutisë së kundërshtarit.

Pavarësisht nga dominimi i tyre pothuajse komik, nuk kishte nuhatjen më të paqartë të vetëkënaqësisë në radhët e Qytetit, dhe kur Pedro Neto mori një top jashtë në gjysmën e kthesës, jo më pak se tre bluza blu të qiellit vërshuan rreth tij, duke e shtyrë atë deri në veta mbrapa tre.

Pedro Neto, Raheem Sterling, Kyle Walker
Qyteti e shtypi Neto pa u lodhur gjithë mbrëmjen | Pishinë / Getty Images

Ky lloj presioni psikopatik i pamëshirshëm, kufitar u shfaq nga ekipi vendas gjatë gjithë pjesës së parë, me Wolves të reduktuar në spektatorë në një ndeshje në të cilën po merrnin pjesë.

Pas kësaj pjesa e parë e njëanshme, konkursi u kthye për pak kohë në kokë kur Conor Coady arriti të detyronte shtëpinë e Joao Moutinho të shënonte saktësisht nga goditja e dënimit në orën. Në mënyrë të pabesueshme, ishte goditja e parë e Wolves gjatë gjithë lojës.

Qyteti u përgjigj në mënyrë tipike të shfrenuar. Duke mos u zhgënjyer pas disa përpjekjeve të gabuara, ata përfundimisht shënuan tre gola në pjesën e dytë. Lëvizja e tyre ishte e rrjedhshme dhe kreativiteti ishte i bollshëm, që do të thotë edhe pse përfundimi i tyre ishte i paqartë, vëllimi i madh i shanseve të krijuara i bëri ata të kalonin në linjë.

Përveç ekranit mjaft të qartë, një vështrim i shpejtë në stolin e Cityt kundër Wolves forcon më tej kredencialet e tyre të katërfishta. Fakti është që ata arritën të vendosnin katër gola pas një mbrojtjeje solide të Premier League, por prapë arritën të linin skuadrat e tjera Phil Foden, John Stones, Ferran Torres, Ilkay Gundogan dhe Sergio Aguero shikon mënjanë.

Ndërsa rivalët e tyre merren me një listë të lëndimeve në dukje kurrë të pafund, City ka luksin të lërë miliona paund talent të vlefshëm për një ditë me shi.

Çfarë thotë kjo në lidhje me gjendjen e pabarazisë financiare të futbollit është një argument krejt i veçantë. Sidoqoftë, nuk mund të mohohet që në një sezon të mbingarkuar si ky, thellësia e çmendur e City, e kombinuar me llojin e pamëshirshmërisë që ata shfaqën ndaj Wolves, do të thotë se tani ata janë më të vendosur se çdo ekip në historinë e fundit për të mbledhur katër trofe në një sezon të vetëm.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu