Pep Guardiola është zhytur thellë në rezervat e tij pa dëmtuar performancën – një luks pak rivalë mund të mburren

Vrapimi fitues i Manchester Cityt në 21 ndeshje i ka parë ata të shfrenohen gjatë gjithë Premier League dhe, gjatë gjithë këtij vrapimi, ata e kanë bërë këtë me stil.

Fitorja më e fundit në atë sezon fitues erdhi të Martën, pasi Manchester City rrëzoi Wolves 4-1 për të vazhduar mbretërimin e tyre të dominimit.

Bërja e serisë së tyre të fundit edhe më mbresëlënëse është fakti se ata nuk kanë zvarritur për asnjë minutë në asnjë nga 19 ndeshjet e tyre të fundit në Premier League, duke lidhur rekordin e konkurrencës së Arsenalit të vendosur në fund të viteve ’90.

Thellësia në ekran

Edhe ndërsa kampioni në mbrojtje Liverpool është shembur nën peshën e dëmtimeve dhe të tjerët kanë duruar pengesa të mëdha, Manchester City vazhdon të udhëheqë Premier League në rotacionin e skuadrës.

Pep Guardiola ka bërë një ndryshim të lartë në ligë 79 në fillimin e XI këtë fushatë për të përfituar nga thellësia e cilësisë që ka në dispozicion.

Mbështetja masive e transferimit që Guardiola ka marrë, si dhe prodhimi i përmirësuar nga të rinjtë e diplomuar si Phil Foden, i lejon menaxherit të kompensojë mungesat kryesore. Kevin De Bruyne, për shembull, sapo është kthyer nga një magji e gjatë e anashkaluar me një problem muskulor.

Statistika të tjera për thellësinë e qytetit

Qytetarët kanë pasur 19 golashënues të ndryshëm në të gjitha garat këtë vit – për krahasim, Tottenham ka pasur 17, Chelsea ka pasur 16, Arsenal ka pasur 16, Liverpool ka pasur 15 dhe Manchester United ka pasur 13.

Për më tepër, Guardiola ka larguar 29 lojtarë të ndryshëm në të gjitha garat.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu