Herën e fundit që Manchester United u takua me Manchester City në Old Trafford, ishte humbje absolute e një të shtune në mbrëmje.

Ne të gjithë do të kishim kaluar shumë orë të lodhshme gjatë bllokimit, por kjo me të vërtetë po e merrte mikin.

Edhe Roy Keane – zakonisht kaq i ndrojtur dhe në pension kur bëhet fjalë për të shprehur mendimin e tij – ishte i tërbuar.

I mëparshmi Manchester United mesfushori kritikoi mungesën e kartonëve të verdhë dhe praninë e përqafimit (jo një shqetësim i lidhur me COVID, ai ishte gjithashtu i pabesueshëm në lidhje me buzëqeshjen dhe bisedat e përbashkëta).

Ishte një lojë që mishëronte bllokimin: e sheshtë, banale, monotone.

Ndërsa United ishte i freskët nga eliminimi zhgënjyes i tyre në Champions League Qyteti po luftonin për të goditur vazhdimisht formën e tyre të parezistueshme të fushatave të mëparshme.

Shpejt përpara më pak se një muaj dhe rivalët e Mançesterit janë papritmas dy anët e formës në Ligën e Kampionëve Premier League, dhe ata shërbyen 90 minuta plotësisht argëtuese në gjysmëfinalet e Kupës Carabao. Ishte fund për fund, intensiv dhe me cilësi të lartë.

John Stones
City ktheu kthimin në më të mirën e tyre gjatë fitores ndaj United | Shaun Botterill / Getty Images

City doli fitimtar falë golave ​​të John Stones dhe Fernandinho dhe ia vlejti vendin e tyre në finalen e Prillit. Për herë të dytë në katër ditë, skuadra e Pep Guardiola ishte absolutisht e jashtëzakonshme.

Të Dielën, City u kthye në pjesën më të mirë të tyre të mprehtë, të ndezur ndërsa u dërgua me besim te Chelsea brenda 34 minutave të para të pamëshirshme.

United bëri më shumë një luftë të Mërkurën në mbrëmje, por përfundimisht iu nënshtrua klasës së City.

Partneriteti qendror mbrojtës i Ruben Dias dhe Stones ishte aq i fortë, që United kryesisht u kufizua në gjysmë shanse nga distanca. Dyshja kanë pësuar vetëm një gol në tetë fillimet e tyre së bashku – Dias duke sjellë një pjekuri mbrojtëse shumë më tepër se 23 vitet e tij të tenderit, dhe Stones duke luajtur me një vetëbesim të ri të ri.

Duke ndërtuar nga kjo bazë e fortë mbrojtëse, City ka filluar të kthehet në sulmet më të mira emocionuese, krijuese. Phil Foden, duke parë që koha e tij e lojës ishte e kufizuar pak më shumë sesa pritej këtë sezon duke pasur parasysh formën e tij pas bllokimit dhe largimin e David Silva në verë, ndoqi ekranin e tij mbresëlënës të Chelsea me një tjetër performancë tërheqëse.

Mënyra se si produkti i akademisë City mund të shohë këndet më të mprehta dhe të zgjedhë pasazhe është një gëzim për t’u parë. Gjithçka është kaq e mprehtë dhe e freskët – krosimi i tij i ulët për të gjetur një jashtë loje Ilkay Gundogan brenda pesë minutave të para duke epitomizuar syrin e tij të mprehtë për një pasim dhe një ofrim perfekt të inçit për tu ndeshur.

Drejtimi i Qytetit përpara dhe herë pas here ishte Kevin de Bruyne. Kur ai plaçkiti përpara me top, ju gjithmonë ishit të sigurt se ai do të zgjidhte pasimin e duhur, do të bënte zgjedhjen e duhur dhe do të shkaktonte probleme të United.

Një mospërputhje zemëruese ka qenë një temë e qartë për shumicën e ekipeve të Premier League këtë sezon – e kuptueshme duke pasur parasysh programin e mbingarkuar të ndeshjeve dhe rrethanat unike të pandemisë. Për City që të ketë kthyer dy paraqitje të plota në harkun e katër ditëve është një deklaratë reale e qëllimit nga ana e Guardiola.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu