A do ta zgjasin drejtuesit e ligës serinë e tyre të vazhdueshme të fitoreve kundër Spurs të rrethuar?

Manchester City është duke shkruar histori në futbollin anglez, me fitoren e tyre në Kupën FA ndaj Swansea City në mesjavë duke zgjatur fitoren e tyre në 15 ndeshje në të gjitha garat.

It’sshtë një rekord i të gjitha kohërave në futbollin anglez për një ekip të lartë të fluturimit – një arritje thjesht e jashtëzakonshme – dhe Tottenham Hotspur duket se do të jetë viktima e ‘favorit’ të ‘ardhshëm’ të favoritit pasi ata kërkojnë të zgjasin serinë e tyre.

Zakonisht, skuadra e Jose Mourinho do të ishte kundërshtar i ashpër për ekipin e Pep Guardiola, megjithatë, pas një vrapimi të dobët të kohëve të fundit – që arriti një minimum të ri me eliminimin e tyre në finalen e Kupës FA 5-4 nga Everton – a do të jenë ata në të vërtetë në gjendje të ndalojnë Cityzens?

A e dini se mund të transmetoni drejtpërdrejt ndeshje futbolli duke përdorur aplikacionin Showmax Pro?

Shikoni Premier League, Serie A dhe La Liga dhe më shumë në www.showmax.com. Regjistrohu!

Gabriel Jesus, Raheem Sterling, Bernardo Silva

Manchester City vs Tottenham: Lajmet e ekipit

Kevin De Bruyne mbetet i papranueshëm për City, dhe ndërsa drejtuesit e kampionatit po shkojnë mirë pa të, Guardiola megjithatë do të jetë i dëshpëruar për të rikthyer në skenë qendrën e tij krijuese.

Sergio Aguero nuk ka gjasa të kthehet për këtë, ndërsa Nathan Ake mbetet i munguar.

Diku tjetër, Guardiola ka shqetësime të tjera; Rodrigo u dëmtua kundër Swansea City, por nëse ai nuk arrin të rikuperohet, Fernandinho mund të mos jetë në gjendje të ndërhyjë, pasi braziliani po vuan nga një problem me kuadratin.

Në mbrojtje, Ruben Dias ndau ndeshjen e Swansea me sëmundje dhe mbetet për të parë nëse ai do të jetë i aftë të rikuperohet me kohë.

Për Spurs, Gareth Bale u paraqit kundër Everton pas një tjetër pengese dhe mbetet një dyshim, ndërsa Mourinho do të duhet të bëjë një thirrje të vonuar te Serge Aurier.

Giovani Lo Celso dhe Sergio Reguilon do të humbin patjetër me dëmtim, dhe ky i fundit, në veçanti, përfaqëson një humbje të konsiderueshme për Lilywhites.

Harry Kane, Tottenham 2020-21

Manchester City vs Tottenham: Faktet dhe statistikat kryesore

Pas paraqitjes së dobët të tyre kundër Everton, Spurs do të jetë i dëshpëruar për ndonjë arsye optimizmi përpara takimit të tyre me drejtuesit e kampionatit.

Epo, që kur Mourinho mori detyrën, ata të paktën kanë fituar të dy ndeshjet e tyre kundër City, edhe pse skeptikët mund të tregojnë se të dy ndeshjet ishin në Londër, sesa në Eastlands.

Në fakt, City ka një rekord të fortë të fundit në shtëpi kundër Spurs, pasi ka fituar shtatë nga 10 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër klubit kryeqytetas – ndërsa ka humbur vetëm një!

Shqetësuese për Lilywhites, ata kanë fituar vetëm një nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit jashtë Prem, ndërsa ju duhet të ktheheni në 1992 për të gjetur një fitore të huaj për Spurs kundër një ekipi që kryeson tabelën në atë kohë.

Në vitet që ndërhyjnë, Tottenham ka humbur 21 dhe ka barazuar tre kundër drejtuesve të kampionatit… gjërat nuk paralajmërojnë mirë.

Phil Foden Manchester City 2020-21

Manchester City vs Tottenham: Parashikimet

Ndërsa Spurs mund të marrë ndonjë inkurajim nga lista e gjerë e dëmtimeve të City, ata kanë probleme të tyre, jo vetëm një mbrojtje që ka mungesë besimi dhe mungon disa personel kryesor.

Pavarësisht nga të munguarit, City ka demonstruar tashmë – gjatë vijës së tyre të vazhdueshme të fituesve – se ata mund të shpresojnë me yje që mungojnë, edhe nëse janë të kalibrit të De Bruye dhe Aguero.

Me lojtarët si Phil Foden, Raheem Sterling, Bernardo Silva dhe Riyad Mahrez që ka të ngjarë të lihen të lirë në këtë mbrojtje të Spurs, skuadra e Mourinho mund të jetë në një humbje tjetër shkatërruese.

Parashikimi: Manchester City 2-0 Tottenham HotspurSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu