Nevoja e Manchester United për të bërë nënshkrime kryesore në pozicione të tjera mund të detyrojë shënjestrën afatgjatë Jadon Sancho të heqë listën e tyre të blerjeve këtë verë.

United kaloi tërësinë e vitit 2020 duke ndjekur anësorin e Borussia Dortmund Sancho, duke luajtur bixhoz se Dortmund po blofonte me afatin e tyre publik që Djajtë e Kuq të bënin një ofertë të përshtatshme dhe në fund të fundit të mbeteshin me vezë në fytyrën e tyre.

Jadon Sancho
United dështoi keq në ndjekjen e Sancho verën e kaluar | Nxit imazhe / Getty Images

Burimet e kanë konfirmuar më parë 90 minuta se Të bashkuar janë ende i interesuar në arritjen e një marrëveshjeje për Sancho-n, dhe kjo mbetet çështja. Por Atletikës vini re se zyrtarët e klubit nuk e shohin më anësorin si shënjestrën kryesore.

Në vend të kësaj, United ka qenë shumë i impresionuar me zhvillimin e vazhdueshëm të Mason Greenwood, forma e mirë e të cilit u shpërblye së fundmi me një kontratë të re afatgjatë, ndërsa të rinjtë Amad Diallo dhe Shola Shoretire po flirtojnë me përparimet në ekipin e parë.

Ndërsa United nuk e ka përjashtuar një lëvizje për Sancho dhe do të shpresonte ende të përfshihej në diskutimet për të ardhmen e tij, Djajtë e Kuq besojnë se investimi në një qendër të mbrojtjes dhe sulmues të ri ka një rëndësi në rritje – mesfusha mbrojtëse është gjithashtu një fushë shqetësuese.

Ole Gunnar Solskjaer
Solskjaer pret mbështetjen e bordit | Pishinë / Getty Images

“Ne kemi një plan për t’u bërë një ekip shumë i suksesshëm i Man Utd – dhe një ekip për të cilin lojtarët më të mirë duan të luajnë,” rrëfeu kohët e fundit menaxheri Ole Gunnar Solskjaer (përmes Pasqyra) “Unë nuk mund të them asgjë për individët. Por ne kemi mbështetjen. Pronarët vazhdojnë të mbështesin klubin dhe veten time dhe shpresojmë se ne mund ta përmirësojmë ekipin.”

Sidoqoftë, përkundër besimit të Solskjaer, mendohet se United është i etur të shmangë një zbavitje të shpenzimeve masive dhe në vend të kësaj do të preferonte të plotësonte një blerje të rëndësishme me disa blerje më të vogla.

Kjo do të thotë që, nëse United vendosi të spërkat një mbrojtës të ri qendror si Jules Kounde i Sevilla, ata mund të duhet të vendosin për më shumë një opsion buxhetor në sulm. Po kështu, nëse dikush pëlqen Dortmund sulmuesi Erling Haaland hyri nga dera, United do të pinte qindarka në pjesën e pasme.

Erling Haaland
Haaland është në radarin e United | Lars Baron / Getty Images

Ndjekja e Sancho ka marrë një vend të dytë si rezultat, por zyrtarët e klubit kanë refuzuar të përjashtojnë ndjekjen e një lëvizje nëse lind marrëveshja e duhur.

United ka besim se çmimi i kërkuar i Sancho do të bjerë nën 108 milion funte që Dortmund dëshironte verën e kaluar, ndërsa qëndrimi negociues i palës gjermane mund të dobësohet nëse ata humbin kualifikimin në Champions League.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu