Nëse Bruno Fernandes fiton çmimin lojtar i vitit i Shoqatës së Futbollistëve Profesionistë këtë sezon, Manchester United do të duhet të paguajë Sporting Lisbonës edhe 4.2 milion £.

Sipas kushteve të Të 26-vjeçarit transferimi në janar 2020 klubi ra dakord t’i paguante klubit portugez një numër pagesash nëse përmbusheshin piketa.

United pagoi një tarifë fillestare prej rreth 47 milion £ për mesfushorin, megjithëse shtesat rritën koston e përgjithshme të mundshme në 67.6 milion £.

Ed Woodward dhe Co tashmë u është dashur të financojnë një shtesë prej 4.2 milion £ pasi Fernandes filloi 25 ndeshje për United. Ata gjithashtu i paguanin Sportingut edhe 4.2 milion year vitin e kaluar kur u kualifikuan në Ligën e Kampionëve.

Kjo do të thotë se ata kanë paguar rreth 55 milion £ në Sporting deri më tani dhe ata do të paguajnë 4.2 milion if nëse Fernandes zgjidhet qen i lartë në këtë sezon.

Bookies kanë mesfushorin golashënues si favoritin e tyre të qartë për të fituar gongun. Dhe ai duket mirë i vendosur pasi shënoi 22 gola dhe vendosi 13 të tjerë në 40 paraqitje këtë sezon.

United gjithashtu do të jetë i detyruar të paguajë edhe 5 milion € nëse Fernandes është në top tre për Topin e Artë gjatë kohës së tij në United. Kjo shtesë është e mbyllur, kuptohet se është e mbyllur në 15 milion €, sipas Kohet.

Ndërkohë, Ole Gunnar Solskjaer nuk hezitoi të lejonte portierin e United David De Gea të kthehej në Spanjë për lindjen e fëmijës së tij të parë.

Kjo do të thotë që Dean Henderson po përgatitet të rreshtohet kundër rivalëve të tij Manchester City.

Ole shpejt e liroi De Gea

Numri një me shërbim të gjatë ishte i dukshëm nga mungesa e tij në barazimin e dobët të ligës në Crystal Palace për shkak të atyre që u përshkruan në mënyrë të përsëritur si “arsye personale”.

De Gea ka konfirmuar që partneri i tij lindi të Enjten, me klubin që i dha lejen portierit të tyre të parë për t’u kthyer në atdheun e tij, pavarësisht dhimbjeve të mundshme të karantinës në lidhje me koronavirusin.

Solskjaer pret që ai të kthehet së shpejti por nuk mund të jepte një afat kohor ndërsa Henderson përgatitet të rreshtohet në udhëtimin e ashpër të së Dielës në liderët e pamposhtur të Premier League City.

“It’sshtë një ditë fantastike për Davidin,” tha shefi i United. “Sigurisht që kur bëhesh baba, kjo është ndoshta ndjenja më e mirë e mundshme që mund të kesh.


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi përpara Facebook, Cicëroj dhe Instagram


“Ata që kanë qenë me fat që kanë këtë ndjenjë e dinë saktësisht se çfarë po kalon Davidi tani.

“Do t’i jap kohën e nevojshme para se të kthehet. Ai duhet të shkojë në shtëpi dhe në botën e vjetër që është një ditë, ju ktheheni dhe jeni përsëri gati.

“Tani me pandeminë dhe karantinat sigurisht që është një botë tjetër, por prapë se prapë ne u ndjemë kur David donte të shkonte dhe të ishte atje për të mbështetur të dashurën e tij, sigurisht që nuk ka as një vendim për të marrë.

“Dean hyri dhe luajti mirë dhe ai është gati, kështu që unë do t’i jap Davidit kohën që i duhet natyrisht.”

Henderson ka të ngjarë të ketë filluar tre nga katër ndeshjet e ardhshme pasi që ai është gjithsesi portieri i kupës së United. Dy ndeshjet e 16-të fundit të Ligës së Evropës kundër AC Milan janë në horizont, si dhe një çerekfinale e Kupës së FA kundër Leicester.

Pushimi ndërkombëtar pason udhëtimin në 21 Mars në King Power Stadium por Solskjaer pret që De Gea “të jetë në dispozicion shumë shpejt”.

‘Nuk e di kur do të kthehet’

Lindelof De Gea TEAMtalk

“Ne duam që lojtarët tanë të kthehen sa më shpejt të jetë e mundur. Sidoqoftë atje është një qenie njerëzore për të cilën ne duhet të kujdeseshim dhe David ishte atje për këtë ditë fantastike për të, të dashurën dhe familjen e tij, ”tha Norvegjezi.

“Nuk e di kur do të kthehet. Nuk do të vonojë shumë dhe ai do të vijë.

“Ishte e lehtë kur udhëtova nga Euro. (Djali im) Noeu lindi të Premten dhe unë luajta kundër Spanjës të Martën, duke udhëtuar të Dielën. Asnjë karantinë, asgjë.

“Bota një vend tjetër. Por, akoma, ky është rasti më i madh në jetën e prindërve, kështu që natyrisht ne e lejuam atë të shkonte.

“Por Dean bëri mirë kundër Palace dhe unë jam i sigurt se ai po pret me padurim edhe për këtë lojë City.

“Ai e ka pasur atë përvojë tashmë këtë sezon në Kupën Carabao kështu që do ta qëndrojë atë në vend të mirë.”

LEXO MË SHUMË: Man Utd paralajmëroi mbi Bruno

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu