Manchester United 2-1 Aston Villa: Fernandes dërgon nivelin e Djajve të Kuq me udhëheqësin Liverpool

Dallimi i golave ​​është gjithçka që ndan Liverpool dhe Manchester United në krye pas fitores së Djajve të Kuq 2-1 ndaj Aston Villa.

Dënimi i penalltisë së Bruno Fernandes Manchester United niveli në pikat me Liverpool në krye të Premier League ndërsa ishin në skaj Aston Villa 2-1 në Old Trafford.

Një skuadër e Villa-s që kërkon të lëvizë e treta në tabelë gjithmonë premtonte të paraqiste një provë të ndërlikuar për United dhe kështu u vërtetua në një takim të hapur.

Vizitorët duket se ishin në ngritje pasi përpjekja e Bertrand Traore në minutën e 58-të anuloi hapjen e pjesës së parë të Anthony Martial.

Sidoqoftë, epërsia e United u rivendos përmes dënimit të nëntë të Fernandes në Premier League që nga fillimi i Shkurtit 2020 – numri i tij në atë kohë dy më shumë se çdo lojtar tjetër.

Dhe ishte e mjaftueshme që United të rrisë më tej shpresat e tyre për titull, me vetëm diferencën e golave ​​duke e mbajtur Liverpoolin në krye të grumbullit.

Portierët Emiliano Martinez dhe David de Gea u detyruan secili në pritje të rëndësishme të hershme përkatësisht nga Martial dhe John McGinn, por mundësitë më të mira erdhën në rrugën e United, me Fred dhe Paul Pogba që dhanë mundësi të dukshme.

Fernandes u përkul, por goli i parë i United për vitin e ri erdhi nga Martial, i cili rrumbullakosi një lëvizje të rregullt me ​​një goditje me kokë nga krosimi i krahut të djathtë të Aaron Wan-Bissaka.

Vetëm reflekset e jashtëzakonshme të De Gea e penguan Ollie Watkins të barazonte garën, Spanja heroika ndërkombëtare të prodhimit për të kthyer kokën e Watkins nga Jack Grealish mbi traversën.

Anwar El Ghazi më pas goditi një goditje të lehtë në afërsi të shtyllës së afërt përpara se Villa të merrte golin e përpjekjeve të tyre në pjesën e dytë, një goditje e shpejtë e shpejtë me një goditje të lirë të shpejtë që përfundoi me krosimin e ulët të Grealish duke gjetur Traore në postën e largët për të futur në shtëpi.

Por barazia zgjati pak nën katër minuta ndërsa Fernandes goditi penalltinë e tij në këndin e poshtëm të majtë pasi Douglas Luiz kishte prerë Pogba pas një rivendosjeje.

Martial goditi pëllëmbët e Martinez i cili, pasi Pogba bëri një përfundim të gabuar nga një distancë e afërt, vendosi një përpjekje të mrekullueshme të Fernandes në traversë.

Tyrone Mings lejoi një shans me tehe të holla të lypte vonë, duke siguruar që paaftësia e United për të dyfishuar epërsinë e tyre nuk u ndëshkua, megjithëse ata do të duhet të jenë më klinikë nëse do të zvogëlojnë hendekun me tetë gola midis tyre dhe Liverpool.

Çfarë do të thotë? Goditjet me pika mbeten kryesore për njerëzit e Solskjaer

Ngecja e Liverpool në Newcastle United i dha United mundësinë për të zhdukur epërsinë e saj në krye, por një kombinim i përfundimit të kota dhe disa pritje të frymëzuara nga Martinez do të thoshin se ata ishin përsëri të varur nga një penallti për të kryer punën.

27 penalltitë e Premier League për United që nga ndeshja e parë e Ole Gunnar Solskjaer në krye janë shtatë më shumë se çdo ekip tjetër.

Martial një golashënues i përditshëm

Goli i Martial e pa atë të bëhej lojtari i pestë i United që shënoi një gol në Premier League në të gjitha shtatë ditët e javës, duke iu bashkuar Ryan Giggs, Andrew Cole, David Beckham dhe Wayne Rooney në arritjen e kësaj arritje.

Ai gjithashtu e çoi atë në 117 gola në të gjitha garat që nga debutimi i tij në Shtator 2015 (76 gola, 41 asistime), më shumë se çdo lojtar tjetër për klubin në atë kohë.

Douglas Luiz humbet qetësinë

Douglas Luiz kaloi 10.61 kilometra në lojë, më shumë se çdo lojtar tjetër i Villa, por përpjekjet e tij dhe të bashkëlojtarëve u zhbënë nga një faull i panevojshëm nga braziliani, nga i cili Fernandes rivendosi drejtimin e United.

Fakte kyçe të Opta-s

– United është i pamposhtur në 16 ndeshjet e fundit të Premier League kundër Villa (W12 D4).
– Villa ka humbur 13 nga 15 ndeshjet e kaluara në Premier League kundër United në Old Trafford (W1 D1).
– Në historinë e Premier League, lojtari i vetëm që përfshihet drejtpërdrejt në më shumë gola në 30 paraqitjet e tyre të para në garë sesa Fernandes (33 – 19 gola, 14 asistime) është Andrew Cole (37 – 28 gola, 9 asistime).
– Martial përfundoi një seri prej shtatë paraqitjeve në Premier League në Old Trafford pa një gol, duke shënuar golin e tij të parë në shtëpi që kur shënoi kundër Southampton ne korrik.
– Vetëm TottenhamHarry Kane (10) ka asistuar më shumë gola në Premier League këtë sezon sesa Grealish (shtatë), ndërsa lojtari i fundit i Villa që asistoi më shumë se shtatë gola të Premier League në një sezon ishte Ashley Young në 2010-11 (10).

Ç’pritet më tej?

United përballet me fqinjët Manchester City në gjysmëfinalen e Kupës EFL të Mërkurën përpara një përplasje me WatfordKupa FA raundi i tretë të shtunën. Villa pret Liverpoolin në të njëjtën konkurs një ditë më parë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu