Liverpool prodhoi një goditje të shpejtë në pjesën e dytë ndërsa ata përfundimisht mundën një skuadër shpirtërore dhe rinore të Aston Villa 4-1 në raundin e tretë të FA Cup.

Villa, i cili emëroi një ekip të përbërë nga të rinj për shkak të një shpërthimi të koronavirusit në kampin e ekipit të parë, dukej të ishte për një natë të gjatë kur Sadio Mane shënoi pas katër minutash.

Por, nikoqirët u rritën në vetëbesim dhe sulmuesi i ri emocionues Louie Barry i habiti vizitorët pak para gjysmës së kohës. Liverpool mbizotëroi, megjithatë, me ndihmën e tre golave ​​në pesë minuta.

Dukej sikur portat do të hapeshin kur Mane hapi rezultatin herët. Reprezentuesi i Senegalit drejtoi portierin e kaluar Akos Onodi për golin e tij të parë në Kupën e FA në pesë përpjekje.

Ndërsa shkojnë të parët, Onodi nuk do të donte që prekja e tij e parë të zgjidhte topin nga rrjeta.

Sidoqoftë, 19-vjeçari e shpengoi veten me tre pritje të rëndësishme për ta mbajtur atë në 1-0. Ai bëri një ndalesë të dyfishtë për të mohuar Fabinho përpara se të kursente Manenjë e shtënë e fuqishme në afërsi të shtyllës.

Mohamed Salah, Ura Mungo

Më vonë, në gjysmë, ndërkohë, ai u hodh mirë në pëllëmbë Mohamed Salahpërpjekje larg.

Megjithatë, pavarësisht Liverpool duke dominuar në pjesën më të madhe, ata nuk mund të rritnin epërsinë e tyre.

Mes presionit të vizitorëve, sulmuesi i Villas Barry pati dy mundësi kërcënimi, duke shpërthyer në krahun e djathtë përpara se të krijonte një mundësi tjetër.

Besimi i vilës shpërblehet

Louie Barry Aston Villa

Dhe ndërsa Villa u rrit në lojë, besimi i tyre u shpërblye.

Pas një pasimi thelbësor nga Callum Rowe, Barry tejkaloi Rhys Williams dhe kaloi me përpikmëri Caiomhin Kelleher.

Liverpool solli Thiago Alcantara në gjysmëlojë dhe ai pati një ndikim të menjëhershëm, duke vendosur Salah me një pasim fantastik brenda.

Egjiptiani dukej se kishte shënuar pas një pritje tjetër të fortë nga Onodi, megjithatë ai ishte jashtë loje.

Liverpool vazhdonte të vinte, megjithëse, dhe pasi humbi dy raste në pjesën e parë, Georginio Wijnaldum rrëshqiti një përpjekje në këndin e poshtëm të djathtë për të vendosur anën e tij përpara. Ashtu si Mane, ai shënoi golin e tij të parë në Kupën FA për të Kuqtë.

Përmbytjet hapen në Villa Park

Fabinho, Mohamed Salah, Georginio Wijnaldum Liverpool

Dhe pas asaj greve në shënjestrën e orës, portat u hapën për Liverpool ndërsa të rinjtë e Villa ishin të lodhur.

Hyrja e Xherdan Shaqirit u tregua thelbësore, ndërkombëtarja e Zvicrës shënoi dy asistime në pesë minuta për të lejuar Mane dhe Salah të shënojnë.

Roberto Firmino gjithashtu hyri në vend të Liverpool dhe shtoi një kërcënim tjetër në krye kur burrat e Jurgen Klopp vazhduan të ngrohnin nxehtësinë.

Por, pavarësisht nga vizitorët që nuk shtuan më qëllime, të rinjtë e Villa kishin shumë pak në tank për të shtuar kërcënime të tjera të tyre.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu