Thoni atë që ju pëlqen për dyshen dinamike që është Harry Kane dhe Son Heung-min, Tottenham Hotspur janë disi larg nga të luajnë futboll tërheqës.

Efektive? Absolutisht, në fakt, nuk ka shumë skuadra në Premier League që janë aq të mirë për të bërë ‘atë që bëjnë’ sesa Spurs. Por tërheqëse? Jo vecanerisht.

Kjo është larg nga një kritikë – shumë skuadra ‘të bukura’ të futbollit ulen nën ekipin e Jose Mourinhos në tryezën e Premier League. Sidoqoftë, vendimi i teknikut Portugez për të mbushur mesfushën e tij me lojtarë luftarakë, të fuqishëm, me siguri ka parë një ndryshim në mënyrën e lojës.

FBL-ENG-PR-CHELSEA-TOTTENHAM
Pierre-Emile Højbjerg dhe Moussa Sissoko kanë formuar një partneritet të fortë në mesfushë | JUSTIN TALLIS / Getty Images

Megjithatë, eshte vendimi i tij? Apo është një stil loje që ai është detyruar të ndërtojë? Ndërsa Mourinho ka qenë gjithmonë i njohur për aftësinë e tij për të grirë rezultate me çdo mënyrë të nevojshme, rënia shqetësuese në formën e Dele Alli ka bërë që ai thjesht nuk ka mundësinë e një mesfushori të butë, krijues.

Raportet e fundit kanë lidhur Spurs me një lëvizje për mesfushorin e RB Leipzig, Marcel Sabitzer, ndërsa klubi gjithashtu thuhet se po mendon për një lëvizje të bujshme për Christian Eriksen, vetëm një vit pasi ai u largua nga veriu i Londrës për në San Siro. Mourinho është qartë i etur për të shtuar disa mashtrime në mesfushën e tij të fuqisë, por kë duhet të zgjedhë ai?

Ne kemi hedhur një vështrim në të dy lojtarët përpara se të vendosim se cili do të ishte opsioni më i mirë për Spurs.

Le të fillojmë me logjistikën themelore të marrëveshjeve përkatëse.

RB Leipzig nuk ka asnjë turi kur bëhet fjalë për negocimin e transferimeve dhe ata thuhet se do të kërkojnë një tarifë prej 45 milion £ para se ata të argëtojnë edhe mundësinë e ndarjes me Sabitzer.

Marsel Sabitzer
Sabitzer është shfaqur si një shënjestër për Spurs | Matthias Hangst / Getty Images

Austriaku është nën kontratë në veshjen e Bundesliga deri në vitin 2022 – që do të thotë se i mbeten akoma 18 muaj për të kandiduar në marrëveshjen e tij aktuale – kështu që ndërsa Leipzig nuk janë saktësisht në gjendje të kërkojnë gjithçka që duan, megjithëse janë ende larg presion për të shitur.

Pasi u transferua në Itali më pak se një vit më parë, koha e Eriksen në Inter tashmë duket se është e destinuar të marrë fund.

Inter nuk kanë vendosur një çmim në kokën e mesfushorit të tyre të dëshpëruar, megjithëse raportet sugjerojnë se një ofertë prej rreth 25 milion £ do të ishte e mjaftueshme për të siguruar shërbimet e tij – jo një fitim i keq pak prej 8 milion considering duke marrë parasysh se ai nuk ka bërë absolutisht asgjë që kur u bashkua me klubin.

Ndryshe nga Sabitzer, Eriksen ka shumë kohë që mbetet në marrëveshjen e tij aktuale me Interin, pasi ka nënshkruar një marrëveshje katër vjet e gjysmë kur u transferua në San Siro në Janar 2020.

Cilësitë e Eriksen janë të njohura mirë kur ai është në formë
Cilësitë e Eriksen janë të njohura kur ai është në formë | Nxit imazhe / Getty Images

Cilësia e Sabitzerit nga distanca e largët është një nga atributet e tij kryesore, qoftë në lojë të hapur apo në sete. 26-vjeçari ka një ofertë të keqe dhe ka provuar të ketë cilësi si me të majtën ashtu edhe me të djathtën, ndërsa statistikat e tij të golashënuesve janë shumë mbresëlënëse për një mesfushor, pasi ka shënuar 43 në 194 për Leipzig.

Të Eriksenit cilësitë nuk janë sekret për këdo që ndjek futbollin e Premier League, me përfaqësuesin danez që provon herë pas here të jetë fituesi i ndeshjes së Spurs gjatë kohës së tij në veri të Londrës.

Qendra e ulët e gravitetit dhe aftësia e tij për ta zhvendosur topin nga e majta në të djathtë e bëjnë atë një makth për tu mbrojtur dhe ai gjithashtu ka treguar se është më se i aftë të shënojë shifra të dyfishta për sezonin kur ai po luan në maksimumin e aftësive të tij.

POR, pjesa e fundit e asaj fjalie është problemi i madh …

Eriksen nuk ka luajtur aq shumë sa do të dëshironte në Itali
Eriksen nuk ka luajtur aq shumë sa do të dëshironte në Itali | Jonathan Moscrop / Getty Images

Ndërsa cilësitë e Eriksen janë të padyshimta, ai nuk u është treguar atyre për ca kohë tani.

Duke qenë se ishte sinqerisht i painteresuar për disa muajt e fundit të Spurs, danezi nuk ka vazhduar që nga transferimi në Inter. Ai ka bërë vetëm katër startime në Serie A këtë fushatë, ka përfunduar 90 minuta në kampionat vetëm dy herë që nga transferimi i tij në San Siro dhe ka vetëm tre gola në ligë për emrin e tij në 18 muajt e fundit.

Ndërkohë, Sabizter është një lojtar në krye të lojës së tij i cili po luan rregullisht për Leipzig si në Bundesliga ashtu edhe në Champions League.

Jo vetëm që do të ishte shumë më i mprehtë se Eriksen, ai është gjithashtu në formë shumë më të mirë, pasi ka shënuar aq shumë gola në ligë në tre muajt e fundit sa ka arritur njeriu i Interit në 18 muaj.

Marsel Sabitzer
Sabitzer do të ishte një blerje e shkëlqyeshme për Spurs | Boris Streubel / Getty Images

Kur Eriksen është duke luajtur në krye të lojës së tij ai mund të jetë një aset për pothuajse të gjitha ekipet në Evropë, dhe nëse dikush mund ta shohë atë përsëri në më të mirën e tij është Mourinho.

Sidoqoftë, Spurs nuk kanë kohë të presin që lojtarët të kthehen në më të mirën e tyre. Ky sezon përfaqëson një mundësi të shkëlqyeshme për të vënë shtratin e tyre të argjendit, me kampionatin hapur, një finale të Kupës Carabao në horizont dhe Ligën e Evropës larg përjashtimit.

Ndërsa Eriksen do të ishte padyshim opsioni më i lirë i të dyve, ai është dy vjet më i vjetër se Sabitzer, nuk ka luajtur rregullisht për një kohë të gjatë dhe mund të mos kthehet më kurrë në Eriksen i tre ose katër viteve më parë. Në moshën 26 vjeç, Sabitzer ka ende kohë për t’u zhvilluar, është në një formë të shkëlqyer dhe tashmë duket një lojtar i mirë.

Në të vërtetë është një ide jo-mendore.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu