On 3 Prill 1982, Marco van Basten zëvendësohet Johan Cruyff për të bërë të tijat Ajax debutimi Ishte një dremitje për atë që do të vinte dhe zëvendësuesi ishte i zgjedhuri, megjithëse për vetëm një kohë të shkurtër.

Nga mosha 28 vjeç, në 1993, Van Bastenkyçi i këmbës kërkoi një pushim të përhershëm. Fillimisht duke kaluar dy vjet jashtë, ai vazhdoi të dilte në pension në moshën 30 vjeç.

Karriera e tij e shkurtër ishte e mjaftueshme për të fituar një Kampionat Evropian në 1988, dy Kupa Evropiane në 1989 dhe 1990, tre Topin e Artë (’88, ’89 dhe ’92), dhe nderime të tjera të panumërta.

Goli i tij kundër Bashkimit Sovjetik në finalen e Kampionatit Evropian 1988 është një nga më të mirët që është shënuar ndonjëherë, duke qëlluar disi në një breshëri të pamundur nga një kënd i ngushtë.

Portieri kundërshtar ditën, Rinat Dasaev, mendon se ai ishte pjesërisht fajtor për golin.

“Ishte pak faji im,” tha ish-portieri i Seviljes për MARCA. “Unë nuk isha shumë mirë i përgatitur para goditjes dhe reagova vonë”.

“Ai ishte më i miri në botë në pozicionin e tij. Ai kishte gjithçka që duhej të ishte i shkëlqyeshëm. Ai shënoi gola në çdo mënyrë të mundshme. Ai kishte një goditje të mirë, ishte elegant, i zgjuar dhe shumë i fortë”.

Rraskapitja e Sanchis

Real Madrid qendër mbrojtës Manolo Sanchis nuk mund të përballej me holandezin, të cilin ai e vlerëson si një nga më të mirët kundër të cilit doli.

“Ai ishte lojtari i dytë më i mirë i asaj epoke,” tha Sanchis. “Më e mira ishte [Diego] Maradona. Ai ishte madhështor dhe shumë i rrezikshëm në fushë.

“Çfarë më pëlqente tek ai? Çfarë nuk më pëlqente? Ai ishte i mirë me këmbët e tij, ai mund të gjuante, ai dinte të luante me shpinë në portë. Që të bësh më mirë nga Maradona, duhet të jesh shumë i mirë .

“Ai ishte rraskapitës. Si mbrojtës duhej të pranonit luftën që ai ofroi, por me madhësinë e tij ai ishte shumë i ekuilibruar”.

Ankesa e Fabio Capello

Italiani nuk bën përshtypje të lehtë, dhe ai ka marrë anën e gabuar të një numri të madhërish gjatë gjithë viteve, por edhe ai flet shumë për Van Basten.

“Ai ishte një futbollist i shkëlqyer,” tha Capello. “Ai ishte pa dyshim një nga lojtarët më të mirë që unë kam qenë me fat që të trajner.

“Ai ishte i pafat me atë dëmtim të kyçit të këmbës, por ai është një futbollist më i mirë që është ndër meritat e sulmuesve më të mirë në historinë e futbollit.”

Qëllimet në gjakun e tij

Demetrio Albertini ishte shoku i skuadrës së Van Basten në AC Milan, dhe ai konfirmoi urinë e sulmuesit për gola.

“Ai është lojtari më i mirë që kam luajtur ndonjëherë,” tha Albertini. “Ai ishte sulmuesi i parë që mund të përshkruhej si” modern “. Ai kishte fizik, teknikë, shpejtësi, ishte i veçantë.

“Në Itali u tha që ai kishte gola në gjakun e tij, dhe ai nuk e kurseu atë për lojëra. Ai stërvitej shumë. Ai ishte unik dhe ishte gjithmonë i uritur për të fituar në stërvitje.

“Ai kishte gjithçka. Ashtë për të ardhur keq që karriera e tij përfundoi në 28 vjeç.”

Krahasimet me Karim Benzema

Mishel, dikur i Real Madrid, është një admirues i madh i asaj që Van Basten arriti dhe mund të bënte.

“Më së miri ishte të mos i jepej një metër,” tha ai. “Thjesht duhet të shihni se si ai lëvizi dhe sa i shkathët dhe elastik ishte. Ai dinte të luante.

“Ai kishte cilësinë e një mesfushori dhe pamëshirshmërinë e një sulmuesi. Ato lojëra kundër tij nuk më lëndojnë sepse të gjithë vuajtën kundër tij”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu